CIĘŻAR POWIETRZA

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Zbigniew Polit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2020, 17:37
Płeć:

CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: Zbigniew Polit »

Witam, jestem tu pierwszy raz ;)
Mam prosty problem, a jak zwykle i problem prostszy, tym jest z nim większy kłopot.
Dla określenia ilości pewnego gazu dodanego do powietrza, chcę się nauczyć ważyć to powietrze. Napompowałem kulisty balon lateksowy powietrzem, do średnicy 620mm, czyli do objętości 125 l. Tablice podają, że jeden kubik, czyli 1000 l powietrza waży ca 1,2kg. Czyli przeliczając, powietrze w moim balonie powinno ważyć 150g. A waga szalkowa pokazuje mi 500 mg. Dlaczego?
Pozdrawiam.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: korki_fizyka »

Pewnie ważysz też powłokę balonu, uwzględnij też, że w balonie jest wyższe ciśnienie.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Zbigniew Polit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2020, 17:37
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: Zbigniew Polit »

Przecież nie jestem idiotą, ważę netto. Pisałem, że ważę powietrze. Jeśli wezmę pod uwagę to, że jest pod ciśnieniem, to wynik jest bardziej dziwny.
Zbigniew Polit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2020, 17:37
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: Zbigniew Polit »

W każdym razie z moich pomiarów wynika, że tablice fizyczne łżą, bo ciężar właściwy powietrza jest ok. 300 razy mniejszy niż podają ... :D
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: korki_fizyka »

Zbigniew Polit pisze: 18 cze 2020, 19:08 Przecież nie jestem idiotą, ważę netto. Pisałem, że ważę powietrze.
A może po prostu nie umiesz ważyć? stawiam na to drugie :D
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Zbigniew Polit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2020, 17:37
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: Zbigniew Polit »

A możesz mnie nauczyć? [ciach] Proszę o pomoc i tylko tyle.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2020, 22:34 przez Jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Takimi komentarzami nie zachęcisz userów do pomocy...
Zbigniew Polit
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2020, 17:37
Płeć:

Re: CIĘŻAR POWIETRZA

Post autor: Zbigniew Polit »

Problem rozwiązany. W ten sposób zważyłem jedynie tę ilość powietrza, która dodatkowo jest w przestrzeni balonu dzięki większemu ciśnieniu. Siła wyporu atmosfery skierowana w górę równoważy masę powietrza zawartą w balonie. A obrazując, to tak, jakbym wziął duży arkusz papieru, zważył go, potem skleił z niego prostopadłościan i napełnił powietrzem. Waga wskazywałaby, że to powietrze "nic" nie waży, a ja bym pytał po forach dlaczego ... Pozdrawiam i miłego weekendu! ;)
ODPOWIEDZ