Zadanie z optyki geometrycznej

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Teoretyk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2020, 16:25
Podziękowania: 1 raz

Zadanie z optyki geometrycznej

Post autor: Teoretyk »

Witam, mam do rozwiązania takie zadanie:
"Obserwator stoi na brzegu basenu o głębokości 3 m. Na jakiej głębokości znajduje się obraz przedmiotu widziany przez obserwatora, jeżeli kierunek, w którym obserwator patrzy tworzy z normalną do powierzchni kąt 60 stopni? Wykonaj rysunek".

Według Pani profesor wynik tego zadania to 0.6 m. Mi w przybliżeniu wyszło 2 m. Poniżej, jest moja próba rozwiązania zadania, proszę o wskazania błędu w moim rozumowaniu, albo pokazanie prawidłowego rozwiązania zadania.

Obrazek

Z góry dziękuję!
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z optyki geometrycznej

Post autor: korki_fizyka »

Rysunek masz niedokładny, obraz przedmiotu podniesie się czyli w pionie i długość przeciwprostokątnej na dnie basenu będzie taka sama. Twoja pani profesor też przestrzeliła.
h' = 1,48 m
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Teoretyk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2020, 16:25
Podziękowania: 1 raz

Re: Zadanie z optyki geometrycznej

Post autor: Teoretyk »

Dziękuje za odpowiedź!

Zadanie zrobiłem również innym sposobem, gdzie otrzymałem w przybliżeniu 1,5 m, ale wtedy nie poprawiłem rysunku.

Obrazek

Dziś konsultowałem się z Panią profesor otrzymałem taki sposób rozwiązania, bez komentarza do mojego rozwiązania.

Obrazek

Nie rozumiem jej sposobu rozwiązania, wydaje mi się "przekombinowany".
ODPOWIEDZ