Zadanie z cząstką- wektory.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Kiras
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 63
Rejestracja: 12 lis 2019, 20:56
Podziękowania: 14 razy
Płeć:

Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: Kiras »

Cząstce nałądowanej dodatnio nadano prędkość równoległa do osi OX i wpuszczono do pola magnetycznego o wektorze indukcji równoległym do osi OY . Kąt pomiędzy wektorem siły działającej na cząstkę a kierunkiem osi OZ wynosi ?
Prosiłbym o wyjaśnienie jak to rozwiązac .
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: kerajs »

\(\vec{F} =q \vec{v} \times \vec{B} \)
Skoro wektor będący iloczynem wektorowym jest prostopadły do płaszczyzny wektorów prędkości i indukcji to jego kierunek jest zgodny z osią OZ. Szukany kąt to: 0,180,360 itd
Kiras
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 63
Rejestracja: 12 lis 2019, 20:56
Podziękowania: 14 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: Kiras »

mógłbyś mi to rozpisać jak to policzyłeś ?
Kiras
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 63
Rejestracja: 12 lis 2019, 20:56
Podziękowania: 14 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: Kiras »

kerajs pisze: 02 lut 2020, 18:31 \(\vec{F} =q \vec{v} \times \vec{B} \)
Skoro wektor będący iloczynem wektorowym jest prostopadły do płaszczyzny wektorów prędkości i indukcji to jego kierunek jest zgodny z osią OZ. Szukany kąt to: 0,180,360 itd
mógłbyś mi to rozpisać jak to policzyłeś ?
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: kerajs »

Nic nie liczyłem. Siła ma wektor równoległy (zwrotu z braku danych nie jestem w stanie określić) do osi OZ, co wynika z własności iloczynu wektorowego, a fizycy wolą stosować regułę prawej ręki.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: korki_fizyka »

Kiras pisze: 02 lut 2020, 17:17 Cząstce nałądowanej dodatnio nadano prędkość równoległa do osi OX i wpuszczono do pola magnetycznego o wektorze indukcji równoległym do osi OY . Kąt pomiędzy wektorem siły działającej na cząstkę a kierunkiem osi OZ wynosi ?
Prosiłbym o wyjaśnienie jak to rozwiązac .
Cząstka wpada w poprzeczne pole magnetyczne czyli wektor siły Lorentza jest prostopadły do płaszczyzny wyznaczonej przez wektory prędkości i indukcji (płaszczyzny XOY), co wyjaśnił Ci już kerajs ale skoro cząstka jest dodatnia, to istnieje tylko jedna możliwość: jest on zgodny ze zwrotem osi OZ więc kąt wynosi \(0^o\).
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Zadanie z cząstką- wektory.

Post autor: kerajs »

korki_fizyka pisze: 02 lut 2020, 20:17 ale skoro cząstka jest dodatnia, to istnieje tylko jedna możliwość: jest on zgodny ze zwrotem osi OZ więc kąt wynosi \(0^o\).
Są trzy powody dla których nie wiadomo czy kąt wynosi 0, czy może 180 stopni.

Powód 1 i 2 wynika z treści zadania:
Kiras pisze: 02 lut 2020, 17:17 Cząstce nałądowanej dodatnio nadano prędkość równoległa do osi OX i wpuszczono do pola magnetycznego o wektorze indukcji równoległym do osi OY .
Moim zdaniem równoległość oznacza jedynie kierunek, ale nie zwrot wektora.
Powód 3:
Nie wiem czy układ XYZ jest lewo czy prawoskrętny.
ODPOWIEDZ