Zadania z ruchu obrotowego

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Hardstuck
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2018, 14:18
Podziękowania: 1 raz

Zadania z ruchu obrotowego

Post autor: Hardstuck »

Na brzegu poziomu okrągłej tarczy o masie M i R promieniu, stoi człowiek o masie m.Tarcza może
się obracać bez tarcia wokół pionowej osi,a)znaleźć prędkość kątową tarczy,jeżeli człowiek
będzie chodzić wzdłuż jej brzegu ze stałą prędkością v względem tarczy?
b)Jaką drogę musi przejść człowiek po tarczy aby jego droga względem ziemi była okręgiem
zamkniętym?
2.Rowerzysta jedzie wewnątrz pionowo ustawionej pętli. Z jaką prędkością Vo powinien on wjechać
w najniższy punkt A pętli o promieniu R=6m aby nie spaść w dół z najwyższego punktu B pętli.
Masa rowerzysty z rowerem to 90 kg a masa obydwu kół 2,4kg.
Proszę o rozwiązanie,wskazówki cokolwiek jak rozwiązać oba zadania, z góry dziękuję :)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

1. Zasada zachowania momentu pędu
2. porównaj siłę odśrodkową z siłą ciężkości.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Hardstuck
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2018, 14:18
Podziękowania: 1 raz

Post autor: Hardstuck »

2 zadanie już machnąłem, przy pierwszym coś się przy przekształcaniu wzoru do omegi zaciąłem, mam MR^2/2m=(v-omegaR)R.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ