Wartość opałowa

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Iliasur
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 43
Rejestracja: 15 wrz 2010, 09:10
Podziękowania: 44 razy

Wartość opałowa

Post autor: Iliasur »

Witam,

Mam strumień gazu 344 kg/h o temperaturze 826 *C i ciśnieniu 3,6 bar. Skład gazu jest następujący:

H2 - 16%
CO - 14%
CH4 - 5%
CO2 - 16%
C2H4 - 1,6%
C2H6 - 1%
C4H8 - 1%
N2 - 1%
H20 - 44,4%

Czy ktoś może mi krok po kroku pokazać i wytłumaczyć jak obliczyć wartość opałową tego gazu?

Z góry dziękuję.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Zacznij od sprawdzenia czy te wszystkie składniki są palne i w jakiej temp.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Iliasur
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 43
Rejestracja: 15 wrz 2010, 09:10
Podziękowania: 44 razy

Re: Wartość opałowa

Post autor: Iliasur »

Wiem, że nie wszystkie są palne.

Podstawowym problemem dla mnie jest w tym momencie to, jak zamienić kg/h na normalne metry sześcienne na godzinę, Czy może idę w złym kierunku?
radagast
Guru
Guru
Posty: 17549
Rejestracja: 09 lis 2010, 07:38
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 41 razy
Otrzymane podziękowania: 7435 razy
Płeć:

Re: Wartość opałowa

Post autor: radagast »

Iliasur pisze:
Podstawowym problemem dla mnie jest w tym momencie to, jak zamienić kg/h na normalne metry sześcienne na godzinę
O ile pamiętam , to trzeba mieć t.zw. ciężar właściwy (inaczej: gęstość) tych związków. Masz ?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Wartość opałowa

Post autor: korki_fizyka »

radagast pisze:
Iliasur pisze:
Podstawowym problemem dla mnie jest w tym momencie to, jak zamienić kg/h na normalne metry sześcienne na godzinę
O ile pamiętam , to trzeba mieć t.zw. ciężar właściwy (inaczej: gęstość) tych związków. Masz ?
ciężar wł. \(d =\rho g\), a gęstość \(\rho = \frac{m}{V}\) dalej już chyba łatwo ? :wink:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ