Zderzenie sprężyste klocków - prędkości po zderzeniu

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij Thank icon

Zderzenie sprężyste klocków - prędkości po zderzeniu

Postprzez Greex » 04 Cze 2018, 11:08

Witam, mam takie zadanie:

Klocek o masie m i prędkości +v zderza się sprężyście z klockiem o masie 2m i prędkośći -v. Wyznaczyć prędkości [math] po zderzeniu.

No wiec robię równanie z zasady zachowania pędu:

mv-2mv = m[math] + 2m[math]
Skracam masy i mam:
-v = [math] + 2[math]

No i jak teraz znaleźć wartości tych prędkości? Mam jedno równanie z dwoma niewiadomymi. Jakie będzie drugie równanie?
Zasada zachowania energii? Wydaje mi się, że nie do końca, bo chyba zostaje wytracona jakaś energia przy uderzeniu?
Greex
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Dołączenie: 02 Cze 2018, 22:40
Otrzymane podziękowania: 0

Postprzez korki_fizyka » 04 Cze 2018, 12:02

Skoro zderzenie jest sprężyste, to ZZEnergii jest spełniona i drugie r-nie wygląda tak:

[math]

i teraz po kilku sprytnych przekształceniach da się już to rozwiązać.

Umieszczaj swoje posty w dziale "szkoła średnia" bo to są zadania właśnie na tym poziomie i tam też znajdziesz rozwiązania ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert

Dołączenie: 04 Lip 2014, 14:55
Otrzymane podziękowania: 377

Re: Zderzenie sprężyste klocków - prędkości po zderzeniu

Postprzez Greex » 04 Cze 2018, 15:27

Dziękuję bardzo za pomoc!

Jeszcze takie pytanie - rozumiem, że powinny wyjść dwa przypadki? :) I znak tutaj nie gra roli, bo określa tylko kierunek prędkości?
Greex
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Dołączenie: 02 Cze 2018, 22:40
Otrzymane podziękowania: 0

Postprzez korki_fizyka » 04 Cze 2018, 17:26

Tylko jeden przypadek jest możliwy, przelicz...a znak określa zwrot wektora prędkości, kierunek jest już ustalony jeśli zderzenie było centralne.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert

Dołączenie: 04 Lip 2014, 14:55
Otrzymane podziękowania: 377

Powróć do Pomocy! - fizyka, chemia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 11 gości