Pole magnetyczne.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Famire
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2017, 13:29
Płeć:

Pole magnetyczne.

Post autor: Famire »

Zad. 7
W jaki sposób oddziałują ze sobą dwa elektrony (pomijając oddziaływanie grawitacyjne)?
A. Tylko elektrostatycznie.
B. Tylko magnetycznie.
C. Tylko elektrostatycznie, jeżeli nie poruszają się względem siebie, i tylko magnetycznie, jeśli poruszają się względem siebie.
D. Zawsze elektrostatycznie, a magnetycznie w zależności od ich wzajemnego ruchu.

Wydaje mi się, że prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź D. Bo z prawa Coulomba wynika, że dwa elektrony oddziałują ze sobą elektrostatycznie zawsze (wtedy, gdy poruszają się i odwrotnie), a magnetycznie, gdy są w ruchu (bo poruszające się ładunki są źródłem pola magnetycznego). A Wy, jak sądzicie?

Zad. 8
Mamy sprężynę wykonaną z przewodnika. Co się stanie, gdy do jej końców przyłożymy napięcie i przez sprężynę popłynie prąd stały?
A. Długość sprężyny zmaleje.
B. Sprężyna wydłuży się.
C. Sprężyna zacznie drgać.
D. Zwiększy się promień zwojów.

Wydaje mi się, że prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A. Bo mamy wzór \(F=BIl\). Pod natężenie podstawiamy \(\frac{U}{R}\). No i po całkowitym przekształceniu mamy \(U= \frac{FR}{Bl}\). Czyli wynika, że napięcie jest odwrotnie proporcjonalne od długości (tj. jeśli napięcie wzrośnie, długość zmaleje). A Wy, jak sądzicie?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

dobrze ci się wydaje jednak są to pytania na poziomie gimnazjum a nie studiów wyższych :D
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ