Obliczenie długości przewodu aluminiowego

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Seti
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2016, 17:30
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Obliczenie długości przewodu aluminiowego

Post autor: Seti »

Witam.

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu pewnego zadania:

Oblicz długośc przewodu aluminiowego o średnicy 1.6mm i konduktywności \(\gamma\) = 35*\(10^{6}\) S/m, który będzie miał rezystencję R=\(3\Omega\)

Z góry dziękuję za pomoc :)
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Post autor: kerajs »

\(R= \frac{l}{\gamma S }= \frac{l}{\gamma \frac{ \pi d^2}{4} } \So l=R\gamma \frac{ \pi d^2}{4}\)
Seti
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2016, 17:30
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re:

Post autor: Seti »

kerajs pisze:\(R= \frac{l}{\gamma S }= \frac{l}{\gamma \frac{ \pi d^2}{4} } \So l=R\gamma \frac{ \pi d^2}{4}\)
Dzięki za odpowiedź.
Gdy liczę to po swojemu wychodzi mi ogromna liczba z sześcioma zerami więc zapewne robię to źle.
Czy mógłbym jeszcze poprosić o pełne rozwiązanie ? W ten sposób na pewno łatwiej będzie mi to ogarnąć :)
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: kerajs »

A wszystkie wartości miały jednostki z układu SI?
\(d=1,6 \cdot 10^{-3} \ m\)
Masz dziś komputery, kalkulatory i inne ułatwienia, a zwykłego mnożenia (które można wykonać pisemnie) nie umiesz zrobić? Nie wierzę. Pokaż, że się nie mylę.
Seti
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2016, 17:30
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: Seti »

kerajs pisze:A wszystkie wartości miały jednostki z układu SI?
\(d=1,6 \cdot 10^{-3} \ m\)
Masz dziś komputery, kalkulatory i inne ułatwienia, a zwykłego mnożenia (które można wykonać pisemnie) nie umiesz zrobić? Nie wierzę. Pokaż, że się nie mylę.
Zapewne nie miały. Może i są możliwości policzenia tego w komputerze, na kalkulatorze ale nie sam wynik mnie interesuje a sposób rozwiązania tego zadania. Nie jestem w stanie się tego nauczyć znając jedynie wynik.
A z fizyką nie mam nic wspólnego od wielu lat więc owszem, mam problemy z obliczeniem tego zadania. Gdybym nie miał, nie zakładałbym tematu.
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: kerajs »

\(l=R\gamma \frac{ \pi d^2}{4}=3 \cdot 35 \cdot 10^6 \cdot \frac{ \pi \cdot (1,6 \cdot 10^{-3})^2}{4}=
105 \cdot 10^6 \cdot \frac{ \pi \cdot 2,56 \cdot 10^{-6}}{4}=105 \cdot \pi \cdot 0,64 \approx 211,115 \ m\)


Rachunek jednostek (pewnie nikt tego nie wymaga):
\(\Omega \cdot \frac{S}{m} \cdot \frac{m^2}{1}=\Omega \cdot \frac{ \frac{1}{\Omega} }{m} \cdot m^2 =m\)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: korki_fizyka »

kerajs pisze:
Rachunek jednostek (pewnie nikt tego nie wymaga):
\(\Omega \cdot \frac{S}{m} \cdot \frac{m^2}{1}=\Omega \cdot \frac{ \frac{1}{\Omega} }{m} \cdot m^2 =m\)
ja wymagam :)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Seti
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 20 paź 2016, 17:30
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Post autor: Seti »

Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ