Grawitacja na ziemii. Pomoc

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
numbable
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2017, 13:22

Grawitacja na ziemii. Pomoc

Post autor: numbable »

Witam. Mam do zaliczenia teorie z grawitacji. Pytanie polega na wyjasnieniu egzaminujacemu dlaczwgo wartosc grawitacji w roznyvh miastac polski jest rozna. Wiem ze im dalej od rownika i im blize biegunow tym grawitacja wieksza jednakze nie potrafie tego udowodnic. Chodzi o to abym odniosl sie jak do tego ma sie sila odsrodkowa.

Jakby kula ziemska byla idealni okragla i wprawilibysmy ja w ruch to dlaczego wartosc g bylaby inna na rowniku i na biegunie
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Ziemi, podobnie jak Polski piszemy wielką literą i przez jedno"i".
Natomiast na Twoje pytanie odpowiedzi należy szukać w podręczniku albo w internecie:
http://fizyka.net.pl/ciekawostki/ciekawostki_cwz8.html
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
numbable
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2017, 13:22

Post autor: numbable »

Dzięki wielkie. Ale nie rozumiem dlaczego Siła odśrodkowa na biegunie jest równa zeru?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Bo biegun = punkt się nie obraca.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ