Podobieństwo trójkątów w zadaniu optymalizacyjnym

Zadania niepasujące do innych kategorii.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Maturzysta2k18
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 109
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:27
Podziękowania: 83 razy
Płeć:

Podobieństwo trójkątów w zadaniu optymalizacyjnym

Post autor: Maturzysta2k18 »

W trójkącie równoramiennym ostrokątnym ABC podstawa AB ma długość 2, IACI=IBCI=x, AD jest wysokością. Przedstaw iloraz I PD I / I AP I  jako funkcję zmiennej x i wyznacz dziedzinę tej funkcji, jeżeli P jest punktem przecięcia wysokości trójkąta ABC.

W odpowiedzi mam wskazówki jakoby trzeba tu użyć podobieństwa trójkątów CEB i AEP a następnie ADB i CEB, ale nie mam pojęcia dlaczego są one podobne. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć kwestie podobieństwa tych trójkątów w tym zadaniu proszę? Resztę potrafię rozwiązać, zagwozdkę mam tylko z tym podobieństwem, znam te własności kkk, bbb, kbk, ale nie potrafię ich tu użyć.
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

CE jest wysokością która przecina się w punkcie P z wysokością AD.
Trójkąty CEB i ADB są prostokątne i mają jeden kąt wspólny-to ten o wierzchołku B,stąd wniosek,że trzeci kąt w tych trójkątach jest 90-B.
podobieństwo wynika z cechy kkk.
Podobnie jest z trójkątami prostokątnymi CEP i CEB.Są prostokątne i mają równe kąty (kąt DAB=kąt ECB=90-B)
tu też jest cecha kkk.
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Maturzysta2k18
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 109
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:27
Podziękowania: 83 razy
Płeć:

Post autor: Maturzysta2k18 »

Ehh, zaznaczyłem punkt E nie tam gdzie trzeba było go zaznaczyć haha...
Dziękuję bardzo za pomoc! :D
Maturzysta2k18
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 109
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:27
Podziękowania: 83 razy
Płeć:

Post autor: Maturzysta2k18 »

A jeszcze dopytam, w odpowiedziach jest jakieś "ustalanie zakresu zmienności x (x>0) - trójkąt równoramienny ABC jest ostrokątny, gdy cosinus kąta y przy wierzchołku C jest liczbą dodatnią".
Totalnie nie wiem co to znaczy, nic mi nie świta. Czy to chodzi o ustalenie przy którym wierzchołku jest kąt ostry? To ma wgl jakiekolwiek znaczenie w tym zadaniu?
ODPOWIEDZ