Prawdopodobieństwo - kiedy używać której metody?

Zadania niepasujące do innych kategorii.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Maturzysta2k18
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 109
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:27
Podziękowania: 83 razy
Płeć:

Prawdopodobieństwo - kiedy używać której metody?

Post autor: Maturzysta2k18 »

Witam.
Zatanawia mnie dlaczego w niektórych zadaniach po użyciu kombinacji do obliczenia danego zbioru należy dodawać te kombinacje, a nie je mnożyć. Od czego zależy to, że się je mnoży, a od czego, że dodaje?
Dodatkowo chciałbym spytać czy ktoś mógłby mi w jakiś najprostszy sposób wytłumaczyć kiedy należy używać której metody liczenia ilości zdarzeń w zbiorze, kiedy kombinacji, kiedy permutacji, kiedy wariacji z powtórzeniami, a kiedy bez powtórzeń? Definicje znam, szukałem w internecie prostego wyjaśnienia, ale dalej mi się bardzo mylą przy zadaniach.

PS. Czy wariacja bez powtórzeń to taka jakby inna permutacja? Np. 7*6*5*4*3? (Znam wzór, wygląda jak kombinacja tylko bez k! w mianowniku, ale jestem ciekawy czy to jakby to samo).

Edit. I dlaczego mając zadanie "6 pasażerów pociągu wysiada na 5 przystankach. Na ile sposób mogą wysiąść?" wychodzi wynik 5^6 a nie 6^5? Od czego zależy która liczba jest jako potęga?

Z góry baaaardzo dziękuję za wszelką chęć pomocy! :D
Maturzysta2k18
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 109
Rejestracja: 24 lis 2017, 19:27
Podziękowania: 83 razy
Płeć:

Post autor: Maturzysta2k18 »

Czy ktoś byłby w stanie pomóc :(? Będę niezmiernie wdzięczny :(. Do matury 35 dni :(.
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Permutacja to uporządkowanie wszystkich elementów zbioru.

Wariacja bez powtórzeń,to wybranie podzbioru i jego uporządkowanie.Wybranie podzbioru to kombinacja,uporządkowanie to permutacja,ale dotyczy podzbioru,więc wariacja bez powtórzeń.

5 przystanków i 6 pasażerów.
Pasażer ma do wyboru przystanki
Każdy pasażer ma do wyboru 5 przystanków
Zgodnie z regułą mnożenia jest \(5 \cdot 5 \cdot 5 \cdot 5 \cdot 5 \cdot 5=5^6\) możliwości wysiadania.
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
ODPOWIEDZ