Winda - zadanie z dynamiki

Zadania niepasujące do innych kategorii.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
nayx
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 30 cze 2017, 13:51
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: nayx »

W nieruchomej windzie walizka wywiera nacisk na podłogę o wartości F=200N. Oblicz wartość przyspieszenia, z którym porusza się winda i podaj jego zwrot, jeśli F jest:
a) F/n większa od F,
b) n razy mniejsza od F.

Wiem, że na forum znajduje się podobne zadanie (inny podpunkt b), ale prosiłbym mimo wszystko o rozwiązanie go znowu tylko bardziej przejrzyście. Ja sam rozwiązałem go tak:

a) Żeby siła nacisku wzrosła, winda musi zacząć jechać w górę, więc przyspieszenie a będzie skierowane w górę, przeciwnie do przyspieszenia ziemskiego skierowanego w dół. Dlatego:
F+(F/n)=m(a-g)
Z tego przyspieszenie wychodzi niestety inne niż w podręczniku:(
b) Tutaj żeby siła zmalała n razy, to winda musi jechać w dół. Dlatego przyspieszenie będzie skierowane w dół, tak jak przyspieszenie ziemskie.
F/n=m(a+g)
Też wychodzi wynik inny niż w podręczniku.

Mógłby mi ktoś wskazać gdzie robie błędy i jakoś to zadanie rozpisać? :( Byłbym naprawdę wdzięczny. Pozdrawiam.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

w pkt a) powinno być "o" tyle większa, wtedy \(\frac{1}{n}= \frac{a}{g}\)
b) \(F -ma = \frac{F}{n}\)

w obu przypadkach należy podstawić \(m = \frac{F}{g}\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
nayx
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 30 cze 2017, 13:51
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: nayx »

Może źle się wyraziłem, prosiłbym o wytłumaczenie jak 5-latkowi. :D
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

a w którym miejscu ? :D
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
nayx
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 30 cze 2017, 13:51
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: nayx »

Całe zadanie. :D Nie no, ogólnie nie mam problemów z fizyką tylko teraz powtarzam dynamikę i nie mogę tego dobrze zrobić, dlatego bym bardzo prosił o wytłumaczenie tego krok po kroku. Już serio nie mam pomysłów. :(
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Ja też skoro ty nie zadajesz konkretnych pytań :-( a podobno z fizyką nie masz problemów ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
nayx
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 30 cze 2017, 13:51
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: nayx »

Zadałem pytanie gdzie robię błąd i poprosiłem o rozwiązanie krok po kroku, a ty przychodzisz i wypisujesz dwa wzory. Może ktoś inny zrozumie prostą prośbę. Mimo to dzięki za pomoc. :wink:
michal2323
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 44
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:14
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: michal2323 »

poczekaj,bo muszę to rozwiązac i wysle calosc.Co do uzytkownika korki fizyka to nie zawracaj nim sobie glowy, bo on nikomu nie pomaga tylko bezczelnie szuka na forum nowych klientów i udaje wzorowego forumowicza.To jest niedopuszczalne
nayx
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 22
Rejestracja: 30 cze 2017, 13:51
Podziękowania: 9 razy
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: nayx »

Wielkie dzięki, czekam zatem. :)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Winda - zadanie z dynamiki

Post autor: korki_fizyka »

nayx pisze:Zadałem pytanie gdzie robię błąd i poprosiłem o rozwiązanie krok po kroku, a ty przychodzisz i wypisujesz dwa wzory. Może ktoś inny zrozumie prostą prośbę. Mimo to dzięki za pomoc. :wink:
Przecież napisałem ci gdzie tkwi błąd, a skoro nadal udajesz, że nie wiesz o co chodzi, to zadawaj konkretne pytania, bo szkoda czasu na takich, co tylko chcą gotowca żeby go przesłać dalej i mieć coś to zaliczone.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ