równanie okręgu

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Amtematiksonn
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2019, 17:54
Podziękowania: 132 razy
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

równanie okręgu

Post autor: Amtematiksonn »

Napisz równanie okręgu którego środek znajduje się na prostej \(k\) przechodzącego przez punkty \(A\) i \(B\), jeśli \(k:y = -2x - 2\); \(A(5,10),\ B(3,12)\)
Napisze mi ktoś dlaczego jak wyznaczamy symetralną odcinka AB to podstawiamy do równania okręgu pod litery a i b a nie pod x i y? nie umiem tego zrozumieć, wiem że rozwiązanie tego zadania jest tutaj na stronie ale nie ogarniam tej rzeczy, wydawało mi się że a i b to współrzędne środka okręgu a nie współrzędne punktów przez które przechodzi.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2020, 00:39 przez Jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawa wiadomości
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3527
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1933 razy

Re: równanie okręgu

Post autor: Jerry »

Amtematiksonn pisze: 09 kwie 2020, 23:17 ... podstawiamy do równania okręgu pod litery a i b a nie pod x i y?
Symetralna odcinka to, w szczególności, zbiór punktów płaszczyzny równoodległych od końców odcinka.
To co nazywasz równaniem okręgu to, po prostu \(|PA|^2=|PB|^2\), gdzie \(A,\ B\) - końce odcinka, \(P(x,y)\) jest punktem jego symetralnej

Pozdrawiam
grdv10
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1039
Rejestracja: 04 sty 2020, 12:47
Podziękowania: 9 razy
Otrzymane podziękowania: 388 razy
Płeć:

Re: równanie okręgu

Post autor: grdv10 »

Zadania tego typu dość często występują w zestawach maturalnych. Dlatego wzbogaciłem swój kanał YT o film z rozwiązaniem zadanka. Zapraszam do oglądania. :)

https://youtu.be/lTFVZjVkV1o
Amtematiksonn
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2019, 17:54
Podziękowania: 132 razy
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: równanie okręgu

Post autor: Amtematiksonn »

Dziękuję za super wytłumaczone zadanie :) łapka w górę poleciała i subskrypcja :)
ODPOWIEDZ