Elektrostatyka - fizyka

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
laura04
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 sty 2022, 23:27
Płeć:

Elektrostatyka - fizyka

Post autor: laura04 »

Początkowo naładowany kondensator o pojemności C1 i odległości d między okładkami został odłączony od źródła napięcia. Następnie wsunięto do jego wnętrza dielektryk równolegle do okładek kondensatora. Dielektryk ma grubość d/4 i jego powierzchnia przysłania okładkę. Oblicz jak i ile razy zmieni się pojemność, napięcie i ładunek kondensatora w nowej sytuacji.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Elektrostatyka - fizyka

Post autor: korki_fizyka »

Przydałby się jakiś rysunek dla zobrazowania tego w jaki sposób dielektryk wypełnia wolną przestrzeń pomiędzy okładkami. Domyślam się, że podzielił on ją na 3 lub 2 części. Zatem po tej operacji jest to układ 3 lub 2 kondensatorów połączonych szeregowo, w zależności czy dielektryk znajduje się symetrycznie w środku, czy też przylega do jednej z okładek. Następnie należy zastosować wzór na łączenie szeregowe i porównać wynik z pojemnością pustego (powietrznego) kondensatora \(C_1 = \frac{\epsilon_o S}{d}\).

Podobnie postępujesz z napięciem \(U = \frac{Q}{C}\), pamiętaj że po odłączeniu kondensatora od źródła napięcia ładunek już się nie zmieni więc wystarczy podstawić w mianowniku dwie różne pojemności: przed i po włożeniu dielektryka i następnie podzielić \(\frac{U_d}{U_o}=\)...
Spoiler
\(\frac{C_d}{C_o} =\frac{4\epsilon_r}{1+3\epsilon_r}\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ