Gęstość gazu, a nadciśnienie

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
danterek
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 30 gru 2020, 12:24
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Gęstość gazu, a nadciśnienie

Post autor: danterek » 27 lis 2021, 13:54

Rurociągiem o średnicy wewnętrznej 100 mm doprowadza się do aparatu 1000 kg/h powietrza o temperaturze 50°C przy nadciśnieniu 200 kPa. Obliczyć średnią prędkość przepływu powietrza w rurociągu oraz strumień objętościowy i gęstość strumienia masy gazu dostarczonego do aparatu.

Zadanie mam generalnie zrobione, ale nie wiem, czy dobrze, bo zastanawia mnie jedna rzecz w nim. Gęstość mam obliczoną z równania Clapeyrona, potem strumień objętościowy z przekształconego wzoru na równanie strumienia masowego i prędkość też ze wzoru, który był w książce, czyli strumień masowy przez pole rurociągu razy gęstość.

Rzecz, która mnie zastanawia dotyczy właściwie równania Clapeyrona, bo gęstość policzyłam jako ciśnienie podając wartość nadciśnienia, tj. \(2*10^5 Pa\) i zastanawiam się, czy to jest właściwe. Czy nie powinnam jednak odjąć wartości nadciśnienia od wartości ciśnienia normalnego? Może trochę głupie pytanie, ale po prostu nie jestem pewna, a nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tym jak liczy się gęstość w przypadku nadciśnienia.

korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 5994
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 45 razy
Otrzymane podziękowania: 1163 razy
Płeć:

Re: Gęstość gazu, a nadciśnienie

Post autor: korki_fizyka » 27 lis 2021, 17:05

Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl