Elektrostatyka - podstawy

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Jasiu2012
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 48
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:11
Podziękowania: 25 razy
Płeć:

Elektrostatyka - podstawy

Post autor: Jasiu2012 »

Zaczynam uczyć się nowego działu stąd pojawiło się w mojej głowie parę fundamentalnych pytań. Część z nich może wydawać się głupie, no ale cóż mogę skoro takie wątpliwości narodziły mi się w głowie :roll:

- czy napięcie pola elektrostatycznego może być ujemne ? ( To samo pytanie odnośnie natężenia pola elektrostatycznego)

- Gdy ciało jest elektrycznie obojętne to nie ma ładunku elektrycznego lub jego wartość wynosi 0 czyli liczba protonów i elektronów jest ta sama ?

- Nie wiem jak dokładnie interpretować wartość ładunku elektrycznego. Wyczytałem, że ładunek elektryczny jest wielokrotnością ładunku elementarnego co oznacza q =Ne gdzie n to ilość tych ładunków ? No tak, ale mając sytuację na przykład z naelektryzowaną dodatnio kulą, w której (powiedzmy) znajdują się 4 protony i 3 elektrony to ładunek elektryczny będzie równy 4* ładunek protonu? 1*ładunek protonu (ponieważ 4 ładunki protonu - 3 ujemne ?), A może N = 7 jako całkowita liczba wszystkich ładunków.

- Dlaczego elektrony przemieszczają się z punktu o niższym potencjale do punktu o wyższym potencjale ?

Póki co chyba nie mam już więcej pytań. Dziękuję za poświęcony czas. Miłego dnia/wieczoru.
ODPOWIEDZ