Sztuczka z nieskończoną wodą.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Sztuczka z nieskończoną wodą.

Post autor: Xenon02 »

Witam!

Mam pewien problem w zrozumieniu jak działa pewna sztuczka od strony fizycznej.
Obrazek

Tutaj sztuczka polega na tym że jak nie zatkamy dziurki po lewej górnej stronie to woda zaczyna napełniać kubek który również ma dziurkę na dole a napełnia tą butelkę by zrównać poziom wody pewnie podobnie jak z naczyniami połączonymi. Lecz zastanawia mnie jeden fakt, dlaczego woda nie wlewa się do kubka w momencie kiedy zatkamy tą dziurkę po lewej górnej stronie? Bo wątpię że powietrze przetrzymuje tą wodę która może się wlać przez tą małą dziurkę na dole.

Pozdrawiam.
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Sztuczka z nieskończoną wodą.

Post autor: kerajs »

Obniżający się poziom wody wywołuje podciśnienie w zamkniętej i szczelnej objętości z powietrzem, a to powstrzymuje wodę przed dalszym obniżaniem poziomu.
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Re: Sztuczka z nieskończoną wodą.

Post autor: Xenon02 »

kerajs pisze: 31 lip 2021, 01:57 Obniżający się poziom wody wywołuje podciśnienie w zamkniętej i szczelnej objętości z powietrzem, a to powstrzymuje wodę przed dalszym obniżaniem poziomu.
Nie rozumiem.
Tutaj nie ma do końca szczelnie zamkniętego dzbanka, bo są 2 otwory z czego jak zatkamy tego jednego na górze to ten na dole również powstrzymuje wodę i nie wiem właśnie dlaczego. Czy to ma związek z jakimś prawem fizycznym?
ODPOWIEDZ