Fale mechaniczne - analiza treści zadania

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Jasiu2012
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 48
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:11
Podziękowania: 25 razy
Płeć:

Fale mechaniczne - analiza treści zadania

Post autor: Jasiu2012 »

Po umieszczeniu dźwięczącego kamertonu tuż nad brzegiem cylinda o wysokości H=1m wypełnionego wodą odkręcono kran umożliwiając odpływ wody z cylindra. W czasie obniżania poziomu wody usłyszano wyraźnie głośniejszy dźwięk kamertonu. Wzmocnienie dźwięku powtórzyło się przy wysokości równej h=0,625m. Oblicz częstotliwość dźwięku kamertonu. Porównaj jego wysokość przy pierwszym i przy powtórnym wzmocnieniu.
Do zadania dołączono również ilustracje przedstawiająca zwykła piszczałkę zamknięta.

W owym zadaniu zastanawia mnie analiza sytuacji.
Impulsem falowym jest kamerton o stałej częstotliwości. Pobudza on cząsteczki ośrodka (powietrza) do drgań na wskutek tego powstaje fala podłużna, która odbija się następnie od powierzchni wody tworząc obraz interferencyjny tzn. Fale stojąca. Prawda?
W zadaniu otrzymujemy dane dla drugiej częstotliwości, obliczamy i otrzymujemy częstotliwość kamertonu.
Wysokość dźwięku w pierwszym i kolejnym wzmocnieniu jest ta sama ponieważ impuls falowy jest stały a długość piszczalki stałe się zwiększa.
Nie do końca jestem w stanie wyobrazić sobie i uświadomić dlaczego jesteśmy świadkami interferencji. Czy wynika to ze zmiany długości piszczalki? Jak powinien obrazować sobie tą sytuację? Fale mechaniczne to dla mnie dziwny dział zwłaszcza w kontekście interferencji. Niby wiem, co to interferencja ale tak na prawdę nie jestem w stanie sobie tego skutecznie zobrazować. Podobnie z przesunięciem fazowym i faza początkowa.
Jasiu2012
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 48
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:11
Podziękowania: 25 razy
Płeć:

Re: Fale mechaniczne - analiza treści zadania

Post autor: Jasiu2012 »

Zapomniałem dopytać. Czy natężenie dźwięku i poziom dźwięku są w podstawie programowej na maturze rozszerzonej z fizyki 2022? Podręcznik od nowej ery sugeruje, że nie ale nie jestem w 100% pewien.
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1559
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 411 razy

Re: Fale mechaniczne - analiza treści zadania

Post autor: janusz55 »

Jasiu2012
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 48
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:11
Podziękowania: 25 razy
Płeć:

Re: Fale mechaniczne - analiza treści zadania

Post autor: Jasiu2012 »

To nie rozwiewa moich wątpliwości. Nie chodzi mi o rozwiązanie zadania bo z tym sobie radzę. Raczej nie potrafię sobie wyjaśnić, w których momentach fala pochodząca od kamertonu nakłada się z fala odbita w wyniku czego następuje interferencja, jeśli w ogóle dobrze myślę. Chcę zrozumieć zadanie i jej szerszą interpretację a nie tylko je rozwiązać.
ODPOWIEDZ