wiatr a Doppler

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kama2
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 19
Rejestracja: 07 wrz 2014, 10:31
Podziękowania: 52 razy
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

wiatr a Doppler

Post autor: kama2 » 01 kwie 2021, 11:49

Czy podczas jazdy obu rowerów z tymi samymi prędkościami nie występuje zjawisko Dopplera? Podczas pomiarów zerwał się wiatr, miał stałą prędkość wzdłuż drogi roweru (zwroty zgodne). Czy częstotliwość rejestrowana przez nieruchomego obserwatora, do którego zbliża się rower będzie większa/niższa/taka sama niż ta mierzona podczas bezwietrznej pogody?

janusz55
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 502
Rejestracja: 01 sty 2021, 10:38
Otrzymane podziękowania: 154 razy

Re: wiatr a Doppler

Post autor: janusz55 » 02 kwie 2021, 21:28

W przypadku jazdy rowerami z tymi samymi prędkościami nie występuje zjawisko Dopplera, bo nie ma zmian częstotliwości, ponieważ źródło i obserwator poruszają się razem. Jest to zgodne z doświadczeniem. Na przykład nie ma przesunięcia Dopplera w częstotliwości głosów w rozmowie między kierowcą a pasażerem w samochodzie na motocyklu w windzie itp. Ludzie rozmawiający, gdy wiatr przenosi powietrze między nimi, również nie obserwują przesunięcia Dopplera. Kluczowym momentem jest tutaj to, że źródło i obserwator nie poruszają się względem siebie nawzajem.

Częstotliwość rejestrowana przez nieruchomego obserwatora, do którego zbliżają się jadący rowerami będzie taka sama jak mierzona podczas bezwietrznej pogody.