strumień z prawa Gaussa a wektory normalne sfery

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
ryzyk_fizyk
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2021, 19:31
Płeć:

strumień z prawa Gaussa a wektory normalne sfery

Post autor: ryzyk_fizyk »

Zawsze myślałam, że strumienie nat. pola elektr. liczymy w oparciu o kąt pomiędzy wektorem E, a wektorem normalnym, czyli prostopadłym do powierzchni (powiedzmy, alpha) W przypadku sfery powinno to chyba wyglądać tak, jak na obrazku poniżej (na pomarańczowo). W poniższym zadaniu, czy w takim razie kąt alpha nie zmienia się w zależności od promienia? A jego zakres nie wynosi 90* aż do 180*? Nie rozumiem dlaczego w rozwiązaniu wektor normalny potraktowano tak, jakby zawsze był równoległy do wektora pola elektrycznego. Taki przypadek chyba miałby miejsce, gdybyśmy umieścili jakiś ładunek w środku sfery, wtedy się będą oba rozchodzić promieniście i zawsze kąt jest ten sam.... Proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.

Zadanie chciałam zrobić rozbijając strumień na strumień podstawy i strumień kopuły.... dla strumienia kopuły zmienny jest kąt i promień, ale już sama nie wiem

Obrazek
janusz55
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 1509
Rejestracja: 01 sty 2021, 09:38
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 399 razy

Re: strumień z prawa Gaussa a wektory normalne sfery

Post autor: janusz55 »

korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: strumień z prawa Gaussa a wektory normalne sfery

Post autor: korki_fizyka »

Gdybyśmy strumień wpuszczali przez małą dziurkę w pełnej sferze, to jaki strumień mógłby z niej wyjść na zewnątrz?
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ