termodynamika

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Pawm32
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 513
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:51
Podziękowania: 191 razy

termodynamika

Post autor: Pawm32 »

w przedstawionej na wykresie przemianie gazu doskonałego jego ilość:
A. rosła
B. malała
C nie zmieniła się
D. rosła lub malała w zależności od zmiany temperatury gazu
E. rosła lub malała w zależności od rodzaju gazu

Na pewno będzie B, tylko nie jestem pewny dlaczego, nie wiem czy mogę to odczytać z wykresu, ale p i V rosną proporcjonalnie to T chyba też byłoby proporcjonalne i ta liczba moli była by taka sama, ale to nie jest prawidłowa odpowiedz, więc tak nie jest.
Załączniki
fizyka 2.png
fizyka 2.png (9.8 KiB) Przejrzano 1220 razy
Pawm32
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 513
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:51
Podziękowania: 191 razy

Re: termodynamika

Post autor: Pawm32 »

Pawm32 pisze: 24 lis 2020, 14:17 w przedstawionej na wykresie przemianie gazu doskonałego jego ilość:
A. rosła
B. malała
C nie zmieniła się
D. rosła lub malała w zależności od zmiany temperatury gazu
E. rosła lub malała w zależności od rodzaju gazu

Na pewno będzie D, tylko nie jestem pewny dlaczego, nie wiem czy mogę to odczytać z wykresu, ale p i V rosną proporcjonalnie to T chyba też byłoby proporcjonalne i ta liczba moli była by taka sama, ale to nie jest prawidłowa odpowiedz, więc tak nie jest.
Pawm32
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 513
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:51
Podziękowania: 191 razy

Re: termodynamika

Post autor: Pawm32 »

Pawm32 pisze: 24 lis 2020, 14:17 w przedstawionej na wykresie przemianie gazu doskonałego jego ilość:
A. rosła
B. malała
C nie zmieniła się
D. rosła lub malała w zależności od zmiany temperatury gazu
E. rosła lub malała w zależności od rodzaju gazu

Na pewno będzie B, tylko nie jestem pewny dlaczego, nie wiem czy mogę to odczytać z wykresu, ale p i V rosną proporcjonalnie to T chyba też byłoby proporcjonalne i ta liczba moli była by taka sama, ale to nie jest prawidłowa odpowiedz, więc tak nie jest.
czemu nie mogę edytować postu? ODPOWIEDZ D zamiast B źle wpisałem i nie mogę tego zmienić?>??
michal210
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 2020, 10:11
Otrzymane podziękowania: 1 raz
Płeć:

Re: termodynamika

Post autor: michal210 »

Cześć, patrząc, że w układzie może zmieniać się ciśnienie i objętość to zakładał bym, że jest to przemiana izotermiczna. Jest jednak mały problem bo w przemianie izotermicznej jak zwiększamy ciśnienie to objętość układu maleje a tutaj na wykresie że jest na odwrót Więc albo to jest inna przemiana albo ten kto tworzył ten wykres się pomylił. W przemianie izotermicznej mamy cały czas taką samą ilość gazu, dlatego ja bym obstawiał odp. C
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: termodynamika

Post autor: korki_fizyka »

Nie mąć :!: przejście z A do B oznacza WZROST temperatury ale skoro ilość (masa, liczba cząsteczek) gazu może się zmieniać, to nie możemy stosować r-nia stanu gazu i może być.. różnie ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Pawm32
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 513
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:51
Podziękowania: 191 razy

Re: termodynamika

Post autor: Pawm32 »

michal210 pisze: 25 lis 2020, 14:57 Cześć, patrząc, że w układzie może zmieniać się ciśnienie i objętość to zakładał bym, że jest to przemiana izotermiczna. Jest jednak mały problem bo w przemianie izotermicznej jak zwiększamy ciśnienie to objętość układu maleje a tutaj na wykresie że jest na odwrót Więc albo to jest inna przemiana albo ten kto tworzył ten wykres się pomylił. W przemianie izotermicznej mamy cały czas taką samą ilość gazu, dlatego ja bym obstawiał odp. C
to nie jest izotermiczna, treść i wykres są poprawne i nie jest to przemiana izotermiczna, tylko po prostu jakaś przemiana i c to nie będzie bo tak miałem na początku i jest to odpowiedź błędna
ODPOWIEDZ