gęstość

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Ichigo0
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 225
Rejestracja: 15 lis 2016, 13:13
Podziękowania: 82 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

gęstość

Post autor: Ichigo0 »

Mam jedno krótkie pytanie. Czy gęstość jest zależna od twardości? :D
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: gęstość

Post autor: kerajs »

Sądzę, że pytanie powinno raczej brzmieć: Czy gęstość wpływa na twardość ?
W obrębie tej samej substancji (np. drewna czy styropianu) odpowiedź jest twierdząca.
Ale dla różnych substancji nie ma takiej jednoznacznej zależności. Porównaj choćby same metale.

PS
Dzisiaj mój 6 letni siostrzeniec zadał podobne pytanie: Co jest twardsze, skała czy metal?
I jak mu odpowiesz?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6261
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: gęstość

Post autor: korki_fizyka »

To zależy jak definiujemy twardość,często mierzy się stosunkiem działającej siły do pola powierzchni odkształcenia albo najbardziej popularna skala Mohsa to podatność na zarysowanie jednym minerałem przez drugi. Więc jeśli skała zarysuje metal to jest twardsza a jeśli odwrotnie to miększa. Jest to sposób na sprawdzanie prawdziwości diamentów ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: gęstość

Post autor: kerajs »

A co to za wyręczanie koleżanki w odpowiadaniu? Jest już duża i sama umie to robić.



Przy okazji zadam kolejne problemik dla wszystkich :
Dawniej utwardzano drewno (np. dzidy) przez jego opalanie. Ktoś mi wyjaśni dlaczego takie opalone drewno było twardsze ?
ODPOWIEDZ