skok do wody

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Ichigo0
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 225
Rejestracja: 15 lis 2016, 13:13
Podziękowania: 82 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

skok do wody

Post autor: Ichigo0 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadania. Skoczek wykonuje skok do wody bez odbicia tzn. bez prędkości początkowej z 10 metrowej wieży. W wodzie jego opóźnienie ma wartość a=2g. Oblicz głębokość na jaką się zanurzy. Ja próbowałam to zadanie rozwiązać tak
\(0=10+\frac{gt^2}{2} \\ 0=20+gt^2 \\ -20=gt^2 \\ \frac{-20}{g} =t^2\\ \frac{-2h}{g} =t^2 \\t=- \sqrt{\frac{2h}{g}}\)
wychodzi mi ujemny czas. Może ktoś napisać co mam źle.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Już pierwszą linijkę masz żle, sprawdź wzór na drogę :!: Trzeba podzielić ruch na 2 etapy i stosować do nich oddzielnie r-nia na prędkość, drogę itp. lub skorzystać z ZZEnergii, a swoją drogą , to straszne opóźnienie w tej wodzie ma ;)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

i) swobodne spadanie w powietrzu to ruch jednostajnie zmienny przyspieszony a = g:
\(H = \frac{gt_s^2}{2} \So t_s = \sqrt{\frac{2H}{g}}\), gdzie \(t_s\)- czas spadania
\(v = gt_s = \sqrt{2gH}\)

ii) po zanurzeniu w wodzie ruch jednostajnie zmienny opóźniony \(a = -2g\):
\(h = vt_z - \frac{at_z^2}{2}\), gdzie \(t_z\)- czas zanurzania
\(0 = v - at_z \So t_z = \frac{v}{a}\)
\(h = \frac{v^2}{2a} = \frac{H}{2} = 5\ m\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ