Tarcie

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Ichigo0
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 225
Rejestracja: 15 lis 2016, 13:13
Podziękowania: 82 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

Tarcie

Post autor: Ichigo0 »

Proszę o rozwiązanie zadania.Skrzynia o masie 100kg jest ciągnięta siłą 250N.Siła jest skierowana pod kątem 30° do poziomu.Jaki jest współczynnik tarcia?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

A co wiemy o tym ruchu :?: czy jest jest jednostajny, jednostajnie zmienny czy zmienny :?: a może w ogóle skrzynia nie ruszyła z miejsca :P
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Re: Tarcie

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

Treść zadania rzeczywiście nie jest precyzyjna, należy jednak założyć, że ruch jest jednostajnym, inaczej zadanie pozbawione byłoby sensu. W tej sytuacji wsp. tarcia równy jest tangensowi kąta nachylenia równi pochyłej do poziomu. Wynika to z faktu, że przy opisanym powyżej założeniu siła tarcia równa się tej sile, którą ciągniemy blok po równi. Z definicji natomiast wsp. tarcia to stosunek siły tarcia do siły nacisku. Siła grawitacji się skróci i pozostanie sinus przez cosinus czyli tangens kąta, czyli pierwiastek z 3 przez 3.
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

Wszystkich bardzo przepraszam, ale podałem niewłaściwe rozwiązanie. Zadanie przeczytałem pobieżnie, robiąc jednocześnie inne rzeczy. Moje rozwiązanie jest słuszne dla równi pochyłej nachylonej pod kątem 30 stopni, co zresztą wynika z treści wcześnirjszego wpisu. Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę, prawidłowe rozwiązanie podam później.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

dla ruchu jednostajnego: \(Fcos \alpha = \mu mg\)
stąd \(\mu = \frac{Fcos \alpha }{mg} \approx 0,2\).
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

Czy Twoje rozwiązanie jest aby na pewno prawidłowe?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Jesli masz jakieś zastrzeżenia, to przedstaw swoje.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

Nie uwzględniłeś pionowej składowej siły podanej w zadaniu. Wystarczy pomnożyć ją przez sinus kąta, a wynik odjąć od mianownika Twojego wyrażenia i będzie dobrze. Oczywiście przedstawię swoje rozwiązanie, ale dopiero dziś późną nocą, choć bardziej prawdopodobne - dopiero kolejnej nocy. Dla autora wpisu to chyba bez znaczenia, rozwiązania potrzebował bodajże miesiąc temu.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re:

Post autor: korki_fizyka »

korki_fizyka pisze:dla ruchu jednostajnego: \(Fcos \alpha = \mu mg\)
stąd \(\mu = \frac{Fcos \alpha }{mg} \approx 0,2\).
Faktycznie dałem się złapać, poprawka: \(Fcos \alpha = \mu (mg - Fsin \alpha)\)
\(\mu = \frac{Fcos \alpha }{mg - Fsin \alpha} \approx 0,2\)
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Re: Tarcie

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

No to i mi spadł kamień z serca, w fizyce lepsza jest jednomyślność :).
W sumie też się dałem złapać, przy pierwszym podejściu przeczytałem zadanie pobieżnie i rozwiązałem tak jak dla równi pochyłej. :oops:
Serdecznie pozdrawiam, Jacek
Jak_to_ogarnąć
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 24
Rejestracja: 27 lut 2018, 09:06
Płeć:

Re: Tarcie

Post autor: Jak_to_ogarnąć »

Na zakończenie dyskusji wrzucam link do filmu, gdzie zagadnienie jest dokładnie wytłumaczone:

https://www.youtube.com/watch?v=TG1hzWnl-TM&t
ODPOWIEDZ