4 Zadania z fizyki matura 2004

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Kaczor
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2010, 23:22

4 Zadania z fizyki matura 2004

Post autor: Kaczor » 12 mar 2010, 16:11

Witam!
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu następujących zadań. Udało mi się ustalić, że pochodzą one z matury z fizyki z 2004 roku. Niestety w internecie nie znalazłem arkusza z rozwiązaniami.

W chwili startu do wyścigów motocyklowych na żużlu jeden z zawodników gwałtownie zwolnił sprzęgło tak, że do osiągnięcia maksymalnej prędkości poruszał się na tylnym kole, które obracało się przez cały czas z prędkością kątową o wartości 100rad/s. Na poniższym wykresie przedstawiono zależność wartości prędkości motocyklisty od czasu dla pierwszych dziesięciu sekund od startu, gdy jego ruch był prostoliniowy. Obrazek

1. Oblicz promień koła motocykla. Załóż, że po upływie pięciu sekund od startu koło zaczęło toczyć się bez poślizgu.

3. Oblicz współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy powierzchniami toru wyścigowego i opony tylnego koła.

4. Oblicz kąt, jaki tworzyła z poziomem prosta przechodząca przez punkt styczności tylnego koła z torem wyścigowym i środek masy układu motocyklista - motocykl w czasie pierwszych pięciu sekund ruchu. Wykonaj rysunek pomocniczy do zadania.

5*. Oblicz, w jakim najkrótszym czasie motocyklista mógłby osiągnąć prędkość o wartości 30 , wiedząc, że współczynnik tarcia statycznego pomiędzy powierzchnią toru wyścigowego i opony tylnego koła jest o 10% większy od współczynnika tarcia kinetycznego pomiędzy tymi powierzchniami.