Praca siły tarcia a zasada zachowania energii

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij Thank icon

Praca siły tarcia a zasada zachowania energii

Postprzez kacper33 » 11 Lip 2017, 13:37

Cześć! Robiąc zadania ze zbioru licealnego z dynamiki natykam się na problem z zapisywaniem równań na zasadę zachowania energii. Często mam do czynienia z takimi zadaniami:
Ciało znajduje się na równi pochyłej o długości s, położonej pod kątem alfa do poziomu, na wysokości h, po czym z niej zjeżdża. Przyjmując, że współczynnik tarcia ciała o podłoże jest równy f.
Zapisuję więc to w ten sposób:
[math]
I tu moje pierwsze pytanie - zapisuję tylko pracę siły tarcia? A co np. z siłą zsuwającą? Jej pracę też mam zapisać?
No i drugie - jeśli będę zapisywał pracę siły tarcia, to ze znakiem minus czy nie?
W końcu działa przeciwnie do ruchu ciała.
[math]
Dziękuję za odpowiedzi.
kacper33
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Dołączenie: 11 Lip 2017, 13:22
Otrzymane podziękowania: 0

Postprzez kacper33 » 11 Lip 2017, 13:38

Zapomniałem dopisać, ...przyjmując, że współczynnik tarcia ciała o podłoże jest równy f, oblicz prędkość końcową.
kacper33
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Postprzez korki_fizyka » 11 Lip 2017, 17:30

1. siła zsuwająca powoduje wzrost energii kinetycznej i to już jest uwzględnione,
lepiej zapisywać r-nie ZZE w taki sposób: [math], bo energia potencjalna na górze jest zamieniana na energię kinetyczna na dole oraz na pracę przeciwko sile tarcia
2. zgodnie z definicją pracy: iloczyn skalarny siły i przesunięcia pracę zapisujemy z minusem, bo [math] = -1
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
korki_fizyka
Expert
Expert

Dołączenie: 04 Lip 2014, 14:55
Otrzymane podziękowania: 284

Re:

Postprzez korki_fizyka » 11 Lip 2017, 17:34

kacper33 napisał(a):Zapomniałem dopisać, ...przyjmując, że współczynnik tarcia ciała o podłoże jest równy f, oblicz prędkość końcową.

[math]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
korki_fizyka
Expert
Expert

Postprzez kacper33 » 11 Lip 2017, 19:19

Wielkie dzięki za odpowiedź! Skoro z minusem, to moje równanie jest dobrze, prawda?
Mimo tego w wielu zadaniach jest ona zapisywana z plusem i nie mam pojęcia dlaczego. Np. w tym zadaniu, które ktoś kiedyś rozwiazał na tym forum: viewtopic.php?f=3&t=54447
W podpunkcie a) zadania 2 praca siły tarcia jest zapisana z plusem. Dlaczego?
kacper33
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Postprzez korki_fizyka » 11 Lip 2017, 20:03

z plusem bo chodzi tylko o wartość tej pracy
twoje 1 r-nie jest dobre [math] ale drugie już nie, bo [math] więc [math] zawsze od końcowej energii (kinetycznej) odejmujemy początkową (potencjalną) to jest wtedy zmiana energii, a siła tarcia jest zawsze ujemna, bo kąt między wektorem tej siły a kierunkiem przemieszczenia jest równy [math] więc

[math].
korki_fizyka
Expert
Expert

Re: Praca siły tarcia a zasada zachowania energii

Postprzez kacper33 » 11 Lip 2017, 23:57

Serdeczne dzięki! Jeszcze tylko jedna kwestia. :mrgreen:
Wracając do tego zadania co podesłałem to chyba wiem dlaczego tu praca jest dodatnia, bo rozjaśniłeś mi sytuację:
[math]
Dlatego? Czy może jest jakaś zasada że po prostu wartość bierzemy w jakichś przypadkach? Chcę sobie po prostu rozjaśnić, bo wiem, że praca tu powinna być ujemna (tarcie), a jednak występuje często ze znakiem plus. Widocznie po jakichś przekształceniach, prawda?
kacper33
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Postprzez korki_fizyka » 12 Lip 2017, 09:12

nie zrozumiałeś tego co napisałem wyżej, przeczytaj jeszcze raz i przede wszystkim zaakceptuj definicję pracy mechanicznej :!: niestety w niektórych zbiorach zadań a nawet podręcznikach nie zważają na znaki :(
korki_fizyka
Expert
Expert

Postprzez kacper33 » 12 Lip 2017, 11:33

Ależ oczywiście że rozumiem co napisałeś, proszę tylko o potwierdzenie czy dobrze to rozpisałem na górze i będę spokojny. Według tego co mówiłeś musi być dobrze, ale "Tak, to jest dobrze" by mnie uspokoiło. :D
kacper33
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam

Postprzez korki_fizyka » 04 Sie 2017, 07:16

nic nie zrozumiałeś :(
korki_fizyka
Expert
Expert

Powróć do Fizyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], CommonCrawl [Bot] oraz 8 gości