3 zadania , fale,termodynamika/prawagazowe

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Stafu12
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 12
Rejestracja: 16 sty 2017, 17:13
Płeć:

3 zadania , fale,termodynamika/prawagazowe

Post autor: Stafu12 »

Witam
Czy mógłby mi ktoś pomoc w rozwiązaniu tych zadan :

1.W temperaturze 20 stopni Cjest gaz pod ciśnieniem 5000 hPa. Jakie ciśnienie spowoduje
dwukrotny wzrost gęstości gazu, jeżeli jednocześnie temperatura wzrośnie o 80 stopni C?

2.Znaleźć objętość zajmowaną przez mieszaninę złożoną z 2,8 kg azotu i 3,2 kg tlenu w
temperaturze 17 stopni C i pod ciśnieniem 4000 hPa.

3.Znaleźć prędkość rozchodzenia się poprzecznych fal dźwiękowych w strunie stalowej o
średnicy 1 mm, naciągniętej siłą 100 N.

Prosiłbym o opisanie wzoru czy znaków jakie się w nim znajdują.
Do zadań mam odpowiedzi lecz nie mogę zaręczyć czy są poprawne: 1. 3180hPa ; 2. 1,3m^3 ; 128,6m/s
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

1. \(gęstość =\frac{masa}{objętość}\) jeżeli masa gazu się nie zmienia, a takie powinno być założenie w tym zadaniu, to potrzebujesz tylko znaleźć zmiane objętości a tę z kolei łatwo wyznaczysz z r-nia stanu gazu \(\frac{p_1V_1}{T_1} = \frac{p_2V_2}{T_2}\) .
uwaga: r-nie stanu gazu działa dla temperatur bezwzględnych T[K] = \(t[C^o]\) +273,15.
2. zastosuj prawo Daltona
3. wygugluj wzór na prędkość fali i podstaw
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ