Fizyka

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
jolka1991_1991
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2010, 21:36

Fizyka

Post autor: jolka1991_1991 »

Witam :)
Będę Wam bardzo wdzięczna jeśli rozwiążecie mi to zad.. rozwiazanie jest mi potrzebne na jutro.. ja tego nie rozwiąże bo naprawde nie umiem.. pomóżcie .. oto one:

zad.1
Ile wynosi praca wyjścia elektronów dla pewnego metalu, jeżeli pada na niego promieniowanie o dł. fali 600m?
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Myślę, że powinno być jeszcze podane, że ta dł. fali to długość graniczna dla zjawiska fotoelektrycznego dla tego metalu. Lub powinni napisać, że energia kinetyczna wybijanych elektronów wynosi 0. Po 2 to nie są metry tylko z pewnością NANOmetry ! Bo inaczej tego zadania nie da się zrobić, z jedną tylko daną. W każdym razie zakładając, że energia kinetyczna wybijanych elektronów wynosi 0 możemy wyznaczyć \(W_w\) - pracę wyjścia z wzoru na efekt fotoelektryczny.


\(hf=W_w +E_{kmax}\)

gdzie : h - stała Plancka, f- częstotliwość

Jeśli \(E_{kmax}=0\) to :

\(hf_{gr}=W_w\) gdzie \(f_{gr}\) - częstotliwość graniczna

Musimy wykorzystać wzór na dł. fali, czyli \(\lambda= \frac{v}{f}\) v=c czyli prędkości światła.

Po przekształceniach mamy \(f= \frac{c}{\lambda_{gr}}\) Wstawiamy do wzoru na pracę wyjścia i mamy

\(W_w= \frac{hc}{\lambda_{gr}}\) długość graniczną fali mamy podaną i wynosi ona 600 nm, czyli \(600 \cdot 10^{-9}m \Rightarrow 6 \cdot 10^{-7}m\)

Obliczamy \(W_w\)

\(W_w= \frac{6,63 \cdot 10^{-34} \cdot 3 \cdot 10^8}{6 \cdot 10^{-7}} \Rightarrow 3,315 \cdot 10^{-19}J\)
ODPOWIEDZ