Praca, Ep, Potencjał, II p. kosmiczna - (pole grawitacyjne)

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
amaltej
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 10
Rejestracja: 20 lis 2013, 20:11
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Praca, Ep, Potencjał, II p. kosmiczna - (pole grawitacyjne)

Post autor: amaltej »

1. Na powierzchni Ziemi, w miejscu gdzie przyspieszenie ziemskie ma wartość 9,81 m/s^2, pewne ciało ma ciężar o wartości 627,84 N. Praca, którą musiałaby wykonać siła zewnętrzna podczas przenoszenia go ruchem jednostajnym z punktu A do punktu B, wyniosłaby 1,6 * 10^9 J. Oblicz potencjał w punkcie B, jeżeli potencjał w punkcie A wynosi -31*10^6 J/kg.

2. Energia potencjalna pewnego ciała na powierzchni Ziemi wynosi -416*10^7. Oblicz pracę, jaką należy wykonac, aby przenieść to ciało ruchem jednostajnym z punktu o potencjalne -16*10^6 J/kg do punktu o potencjalne -12,8*10^6 J/kg. Promień Ziemi wynosi 6400km, a jej masa 6*10^24 kg.

3. Oblicz jakiej odległości od powierzchni ziemi energia potencjalna ciała o masie 60kg jest równa energii potecjalnej ciała o cieżarze 160N umieszczonego na jej powierzchni. Przyjmij, że promień Ziemi wynosi 6400 km.

4. Oblicz, na jaką wysokość dotrze ciało wyrzucone pionowo z powierzchni Księżyca z pierwszą prędkością kosmiczną dla Księżyca. Przyjmij, że promień Księżyca Rk = 1/3,7 Rz, gdzie Rz jest promieniem Ziemi równym 6400 km.

Bardzo prosze o rozwiązanie tych zadań, są to zadania ze zbioru Zamkor, do których rozwiązań nie ma w Internecie, więc zgaduję, że oprócz mnie pomoże to dużej ilości osób. Z góry dziękuję!
Follower
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2013, 13:37
Płeć:

Re: Praca, Ep, Potencjał, II p. kosmiczna - (pole grawitacy

Post autor: Follower »

1.
W = - G \frac{M*m}{Rb} - (-G \frac{M*m}{Ra} )
V = -G \frac{M}{Rb}
W = Vb*m - Va*m \So Vb = \frac{W+Va*m}{m} = -7 * 10^6 J/kg


To może Ci się przydać w następnych zadaniach:
W = - G \frac{M*m}{Rb} - (-G \frac{M*m}{Ra} ) = G*M*m*( -\frac{1}{Rb} + \frac{1}{Ra} ) = G*M*m*( \frac{1}{Ra} - \frac{1}{Rb} )
Follower
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2013, 13:37
Płeć:

Post autor: Follower »

\(W = - G \frac{M*m}{Rb} - (-G \frac{M*m}{Ra} )\)
\(V = -G \frac{M}{R}\)
\(W = Vb*m - Va*m \So Vb = \frac{W+Va*m}{m}\) = -7 * 10^6 J/kg


To może Ci się przydać w następnych zadaniach:
\(W = - G \frac{M*m}{Rb} - (-G \frac{M*m}{Ra} ) = G*M*m*( -\frac{1}{Rb} + \frac{1}{Ra} ) = G*M*m*( \frac{1}{Ra} - \frac{1}{Rb} )\)

Proszę o usunięcie posta powyżej, gdyż był to mój pierwszy na forum i nie wiedziałem jak używać LaTeXa
Follower
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2013, 13:37
Płeć:

Re:

Post autor: Follower »

2.
\(W = - G \frac{M*m}{Rb} - (-G \frac{M*m}{Ra} )\)
\(V = -G \frac{M}{R}\)
\(W = Vb*m - Va*m = m (Va-Vb)\)

\(Ep=-G \frac{M*m}{R} \So m=-\frac{Ep*R}{G*M}\)
Podstawiasz i:
\(W = -\frac{Ep*R}{G*M} (Va-Vb) = 2,128 * 10^ 8 J\)
Robert Rydwelski
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 19
Rejestracja: 25 gru 2016, 12:13
Podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re:

Post autor: Robert Rydwelski »

Follower pisze:\(W = Vb*m - Va*m \So Vb = \frac{W+Va*m}{m}\) = -7 * 10^6 J/kg
dzięki

Wszystko ładnie pięknie ale po podstawieniu wartości z treści zadania wychodzi :\(-6.009 \cdot 10^6 \cdot \frac{J}{kg}\)
twój wynik zgadza się z odpowiedzią ale czy ty to liczyłeś czy tylko przepisałeś wynik albo czy w odpowiedziach jest błąd albo co innego..
Robert Rydwelski
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 19
Rejestracja: 25 gru 2016, 12:13
Podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Re:

Post autor: Robert Rydwelski »

Robert Rydwelski pisze: Wszystko ładnie pięknie ale po podstawieniu wartości z treści zadania wychodzi
moja wina podstawiłem z tej treści a w podręczniku są inne wartości
ODPOWIEDZ