elektrostatyka, prad... (8 zadan)

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
dariusz
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:04

elektrostatyka, prad... (8 zadan)

Post autor: dariusz » 18 cze 2010, 13:52

ZAD 1 Narysować wykres natężenia E i potencjału V w funkcji r dla naładowanej kuli ładunkiem Q:
a) jeżeli kula jest z przewodnika
b) jeżeli kula jest z izolatora a gęstość obj. jest stała
Dany jest promień kuli R.
ZAD 2 Oblicz pojemność kondensatora płaskiego wykorzystując prawo Gaussa. Dana jest powierzchnia okładek S i odległość między nimi d.
ZAD 3 Jaką pracę należy wykonać by naładować kondensator płaski ładunkiem Q. Znamy S i d. Jaką pracę wykonamy gdy utworzymy układ trzech jednakowych ładunków, które umieścimy w wierzchołkach trójkąta równobocznego o boku a.
ZAD 4 Na czym polega działanie mostka Wheatstona?
ZAD 5 Jeżeli łącząc cztery jednakowe oporniki do baterii uzyskujemy moc całkowitą wydzieloną w obwodzie P, to jaką moc możemy otrzymać łącząc inaczej oporniki. Podaj najwięcej przykładów.
ZAD 6 Oblicz natężenie w funkcji r od nieskończonego naładowanego przewodu a) dla przewodu bardzo cienkiego o danej gęstości liniowej ładunku λ b) dla przewodu o promieniu R o danej gęstości objętościowej ładunku p przyjmując r<R i r>R.
ZAD 7 Mamy ładowanie kondensatora poprzez baterię (obwód złożony z danych R, C i E) Napisz równanie które pozwoli obliczyć prąd ładowania w funkcji czasu i zmianę ładunku na kondensatorze w funkcji czasu. Jakie są rozwiązania?
ZAD 8 Mamy sześcian ułożony z przewodów o zaniedbywalnym oporze. Na każdej krawędzi sześcianu jest ten sam opór R. Oblicz opór zastępczy jeżeli baterię podłączymy do wierzchołków na głównej przekątnej sześcianu.