Eksperyment z butelką wody.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Eksperyment z butelką wody.

Post autor: Xenon02 »

Witam!

Ostatnio oglądałem filmik na temat eksperymentów z niewylewającą się wodą.
I mam takie pytanie tutaj do fizyków bo to mnie w sumie ciekawi.

Dlaczego woda się nie wylewa jak szybkie przekręcę butelkę z wodą do góry nogami jak mam małą dziurkę ale to nie działaj jak mam większą dziurkę.

Obrazek

Np tutaj woda się nie wyleje jak szybko przekręcę butelką do góry nogami ale jak nie mam tej siateczki to ona się wyleje jak przekręcę do góry nogami.
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 363
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: maria19 »

Przypuscmy, że na koncercie jakiegos rockmana wybuchla panika. Ile ludzi przeciśnie się podczas ewakuacji przez jedne wąskie drzwi, a ilu przez szeroką bramę? Spróbuj przyłożyć do szklanki z wodą kartkę papieru i szybko odwrócić ją do góry dnem. Jeśli pod kartką była woda, to nic się nie wyleje. A jeśli było powietrze?
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: Xenon02 »

maria19 pisze: 04 sie 2022, 17:47 Przypuscmy, że na koncercie jakiegos rockmana wybuchla panika. Ile ludzi przeciśnie się podczas ewakuacji przez jedne wąskie drzwi, a ilu przez szeroką bramę? Spróbuj przyłożyć do szklanki z wodą kartkę papieru i szybko odwrócić ją do góry dnem. Jeśli pod kartką była woda, to nic się nie wyleje. A jeśli było powietrze?
Myślałem że skoro atmosfera trzyma tą wodę żeby się nie wylała to jak szybko przekręcę butelkę to też to przetrzyma.

To oznacza że przez większy otwór powietrze się na spokojnie przedostanie ?
I skoro daję kartkę i przekręcę tą butelkę to od początku powstrzymuje to że powietrze się przedostanie i przez to potem powietrze podtrzymuje to żeby się nie wylewało ?

Czyli tu bardziej chodzi o to że powietrze się łatwiej "przebija" przez wodę jak jest większy otwór ?
maria19
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 363
Rejestracja: 31 maja 2019, 19:32
Podziękowania: 346 razy
Otrzymane podziękowania: 95 razy

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: maria19 »

Cisnienie atmosferyczne nie trzyma wody tylko podtrzymuje kartkę. Przy małych otworach dochodzą jeszcze efekty zwiazane z przepływem, lekkością i silami przylegania.
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: Xenon02 »

maria19 pisze: 05 sie 2022, 13:50 Cisnienie atmosferyczne nie trzyma wody tylko podtrzymuje kartkę. Przy małych otworach dochodzą jeszcze efekty zwiazane z przepływem, lekkością i silami przylegania.
To znaczy widziałem jak ludzie ściągali kartkę i ona dalej się nie wylewała. No to wtedy chyba ciśnienie chyba nie podtrzymuje kartki.

Tak samo jak ta z małą siatką i jedynie co się dowiedziałem to że atmosfera to podtrzymuje. Stąd się tego dowiedziałem https://www.youtube.com/watch?v=jJL0XoNBaac. Co fajnie jest wytłumaczone ale nie wiem jak to właśnie wygląda z dużymi otworami. Możliwe że to o co się pytam jest pewnie banalnie łatwe ale z ciekawości się pytam czemu to działa dla małych otworów a dla dużych potrzebuję kartki.
RafaCoralowa
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2022, 15:13
Podziękowania: 2 razy
Płeć:

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: RafaCoralowa »

pamiętam to doświadczennie
Xenon02
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 40
Rejestracja: 18 sty 2021, 19:00
Podziękowania: 10 razy
Płeć:

Re: Eksperyment z butelką wody.

Post autor: Xenon02 »

Nom dlatego właśnie się pytałem od czego to właśnie zależy :D
ODPOWIEDZ