Toczenie się koła

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
StefanKrul
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2017, 18:16
Podziękowania: 1 raz

Toczenie się koła

Post autor: StefanKrul »

Koło o promieniu r toczy się ruchem jednostajnym z prędkością kątową ω po linii prostej. Wyznacz równania ruchu punktu, który leży na obwodzie koła w kartezjańskim układzie odniesienia.
a) zapisz równanie toru tego punktu.
b) wyznacz zależność wartości prędkości i przyspieszenia od czasu ruchu.
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Toczenie się koła

Post autor: kerajs »

\( \begin{cases} x(t)=\omega rt-r\sin \omega t \\ y(t)=r-r\cos \omega t\end{cases} \)
\( \begin{cases} v_x(t)=x'(t)= \omega r-r \omega \cos \omega t \\ v_y(t)=y'(t)=r \omega \sin \omega t\end{cases} \)
\(v(t)= \sqrt{[v_x(t)]^2+[v_y(t)]^2}=2r \omega |\sin \frac{ \omega t}{2} | \)
\( \begin{cases} a_x(t)=v_x'(t)=r \omega ^2 \sin \omega t \\ a_y(t)=v_y'(t)=r \omega ^2 \cos \omega t\end{cases} \)
\(a(t)= \sqrt{[a_x(t)]^2+[a_y(t)]^2}=r \omega ^2\)
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Toczenie się koła

Post autor: korki_fizyka »

Rozwiązanie znajdziesz w: A.K.Wróblewski,J.A. Zakrzewski − Wstęp do fizyki, t.1
lub A.Hennel. W.Krzyżanowski, W.Szuszkiewicz, K.Wódkiewicz − Zadania i problemy z fizyki tom 1
BTW. nie jest to zadanie na poziomie szkoły średniej więc post umieściłeś w złym dziale :!:
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
kerajs
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 2963
Rejestracja: 14 lis 2016, 14:38
Podziękowania: 33 razy
Otrzymane podziękowania: 1303 razy
Płeć:

Re: Toczenie się koła

Post autor: kerajs »

Sugerujesz błędność mojego rozwiązania?

Może dodam, że przyjąłem iż koło toczy się w prawo, a dla t=0 punkt jest w najniższym położeniu.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Re: Toczenie się koła

Post autor: korki_fizyka »

kerajs pisze: 10 lis 2019, 05:56 Sugerujesz błędność mojego rozwiązania?

Może dodam, że przyjąłem iż koło toczy się w prawo, a dla t=0 punkt jest w najniższym położeniu.
Nic takiego nie sugerowałem, podałem tylko gdzie delikwent znajdzie kompletne rozwiązanie oraz sugerowałem przeniesienie postu do działu "studia".
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ