Procent prosty a składany

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kontik
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 11 lut 2014, 17:41
Podziękowania: 177 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Procent prosty a składany

Post autor: kontik »

Mam dwa zadania:
1. Ulokowano w banku kwotę 3600 zł. Jaką kwotę odsetek uzyska się po 10 miesiącach, jeżeli roczna stopa procentowa wynosi 9 %.
2. Złożono w banku lokatę terminową w wysokości 8000 zł jaka będzie wartość tej lokaty po upływie 9 miesięcy, jeżeli roczna stopa procentowa wynosi 4%, a odsetki obliczane są raz na kwartał. Oblicz wielkość odsetek uzyskanych w każdym kwartale.

Według moich rozwiązań pierwsze zadanie liczymy z procenta prostego, a drugie składanego. I to jest moje zasadnicze pytanie: dlaczego? Jak to odróżnić? Ponieważ teoretyczne różnice między procentem prostym, a składanym znam, a nie potrafię powiedzieć dlaczego w danym zadaniu ma być jeden czy drugi.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Dlatego, bo w pierwszym zadaniu okres lokaty jest krótszy od okresu względem którego ustala sie stopę procentową , a w drugim odwrotnie.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

W zadaniu pierwszym do kwoty ulokowanej dolicza się 10/12 rocznego oprocentowania.

W zadaniu drugim co kwartał doliczane są odsetki i w kolejnym kwartale one też procentują.
\(K_{po\; trzech\; kwartałach}=8000(1+ \frac{1}{100})^3=8000(1,01)^3=8242,408\approx 8242\;zł\)
Kwartalna stopa procentowa \(\frac{1}{4}\cdot 4=1\;procent\)
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
kontik
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 68
Rejestracja: 11 lut 2014, 17:41
Podziękowania: 177 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy

Post autor: kontik »

Zastanawiałem się nad tą logiką, ale mam jeszcze np. zadanie:
Pan Kowalski otrzymał pożyczkę 100 tys. zł na 10 miesięcy. Jaką kwotę odsetek otrzyma wierzyciel przy założeniu, iż odsetki wyniosą 2 % miesięcznie.
I tutaj w rozwiązaniach mam zastosowany procent prosty, mimo że okres lokaty jest dłuższy niż okres względem którego ustala się stopę procentową.
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6267
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

No to się najpierw sam zastanów i wyciągnij wnioski, jeżeli tego nie zrobisz to nie będziesz w stanie rozwiązać żadnego zadania.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
ODPOWIEDZ