Funkcja kwadratowa z parametrem

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Choji
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 3
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:19
Płeć:

Funkcja kwadratowa z parametrem

Post autor: Choji »

Witam, pochłonąłem wszystkie poradniki dotyczące funkcji, postanowiłem więc zacząć robić zadania i na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę. Pierwsze zadanie i... problem. Polecenie dotyczyło funkcji kwadratowej z parametrem, nie mam pojęcia jak się za to nawet zabrać, z której strony to ugryźć. Pomyślałem, że ominąłem gdzieś poradnik dotyczący parametrów, przeglądnąłem je jeszcze raz i nic z tego. Czy byłby ktoś na tyle miły, by podać mi link do stronki gdzie wyczerpująco wytłumaczyli to zagadnienie??
Icanseepeace
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 03 kwie 2021, 21:36
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 253 razy
Płeć:

Re: Funkcja kwadratowa z parametrem

Post autor: Icanseepeace »

1. Czytasz treść
2. Sprawdzasz czy rozumiesz co masz zrobić
3. Analizujesz i szukasz warunków które zapewnią Ci wytyczne wskazane przez dane zadanie
4. Wypisujesz te warunki
5. Wykonujesz żmudne obliczenia
6. Piszesz odpowiedź
Zazwyczaj taki jest schemat.
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3512
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1923 razy

Re: Funkcja kwadratowa z parametrem

Post autor: Jerry »

Choji pisze: 29 cze 2021, 17:14 ... Polecenie dotyczyło funkcji kwadratowej z parametrem, nie mam pojęcia jak się za to nawet zabrać, ...
Najczęściej:
1) Określić dziedzinę funkcji/równania i przedziały określoności parametru
2) Rozpatrzeć przypadek liniowy, \(a=0\). o ile współczynnik kierujący jest sparametryzowany i wysnuć wnioski w aspekcie pytania zadania
3) Rozpocząć przypadek kwadratowy: \(a\ne0\)
4) Policzyć funkcję wyróżnika (\(\Delta\)) w zależności od parametru i określić kiedy funkcja ma żądaną mnogość miejsc zerowych / równanie - pierwiastków
5) Warunki jakości miejsc zerowych / pierwiastków przetłumaczyć na formuły wykorzystujące wzory Viete'a i je rozwiązać
6) Zebrać odpowiedzi: przypadek liniowy lub (przypadek kwadratowy i żądana mnogość i oczekiwana jakość pierwiastków)

I to by było na tyle, jeśli chodzi o szczegóły, ogólnie natomiast zgadzam się z Icanseepeace, zwłaszcza z
Icanseepeace pisze: 29 cze 2021, 18:11 5. Wykonujesz żmudne obliczenia
:wink:

Pozdrawiam
PS. Zadasz konkretniejsze pytanie - rozwiążemy Twój problem...
PPS. Polecamy nasze Forum, poszukaj a znajdziesz wiele dyskusji rozwiązań równań kwadratowych
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3512
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1923 razy

Re: Funkcja kwadratowa z parametrem

Post autor: Jerry »

Zaczynasz wątki, żeby potem wciskać kryptoreklamę... Ostrzegam!
ODPOWIEDZ