Punkt wspólny dwóch prostych.

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Bilstik
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 78
Rejestracja: 25 lis 2014, 16:58
Podziękowania: 99 razy

Punkt wspólny dwóch prostych.

Post autor: Bilstik »

Dzień dobry,
chciałbym się zapytać w jaki sposób obliczyć współrzędne punktu wspólnego dwóch prostych o zadanych współczynnikach?
Mam do dyspozycji a1,b1 oraz a2,b2. Wiem, że proste nie mogą być równoległe, czyli a1 musi być różne od a2. W internecie znalazłem wzór bezpośrednio wyliczający ten punkt jednakże nie jestem pewien czy takie rozwiązanie jest poprawne i czy taki wzór będzie zgodny w każdym przypadku przy założeniu, że mamy 2 proste i tylko wypisane współczynniki. Wzór został przedstawiony na rysunku w załączniku. Pozdrawiam.
Załączniki
wzor.jpg
wzor.jpg (6.94 KiB) Przejrzano 1103 razy
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Punkt wspólny dwóch prostych.

Post autor: eresh »

Bilstik pisze: 09 sty 2021, 17:52 Dzień dobry,
chciałbym się zapytać w jaki sposób obliczyć współrzędne punktu wspólnego dwóch prostych o zadanych współczynnikach?
Mam do dyspozycji a1,b1 oraz a2,b2. Wiem, że proste nie mogą być równoległe, czyli a1 musi być różne od a2. W internecie znalazłem wzór bezpośrednio wyliczający ten punkt jednakże nie jestem pewien czy takie rozwiązanie jest poprawne i czy taki wzór będzie zgodny w każdym przypadku przy założeniu, że mamy 2 proste i tylko wypisane współczynniki. Wzór został przedstawiony na rysunku w załączniku. Pozdrawiam.
wzór jest poprawny

jeśli mamy dane współczynniki \(a_1,b_1,a_2,b_2\), to wystarczy rozwiązać układ równań - dostaniemy punkt przecięcia się tych prostych
\(\begin{cases}y=a_1x+b_1\\y=a_2x+b_2\end{cases}\)
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
ODPOWIEDZ