Słowa pięcioliterowe

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
VirtualUser
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 113
Rejestracja: 17 sie 2017, 20:34
Podziękowania: 34 razy
Otrzymane podziękowania: 2 razy
Płeć:

Słowa pięcioliterowe

Post autor: VirtualUser »

Zastęp harcerski "A KUKU" przesyła szyfrowane wiadomości za pomocą słów ci najwyżej
pięcioliterowych złożonych z liter występujących w jego nazwie. Ilu słów używa zastęp jeśli
dowolny ciąg liter jest słowem?
Odpowiedź wychodzi jeśli zrobimy tak: \(N= 3^5+3^4+3^3+3^2+3^1\), jednak jak dla mnie tu jest błąd. Mamy dwie litery K, dwie U i jedną A a w tej odpowiedzi uwzględniamy np. wyraz \(KKKKK\) co jest błędne. Czy mam rację, czy po prostu zadanie nieprecyzyjne i uwzględniają powtórzenia liter?
arksoftware
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 39
Rejestracja: 24 maja 2016, 11:44
Otrzymane podziękowania: 9 razy
Płeć:

Post autor: arksoftware »

Zadania z kombinatoryki bardzo często można interpretować na kilka sposobów, jeśli nie są bardzo precyzyjnie sformułowane (najlepiej z przykładami). Taki już ich urok. Jednak w tym przypadku ja rozumiem je tak samo jak w modelowym rozwiązaniu. Czy wyraz KKKKK jest błędny? Z jakich liter jest on złożony? Z "K". Czy "K" występuje w nazwie zastępu? Występuje.
Matematyka: Generator zadań - darmowa apka dla Androida generuje losowe zadania i pokazuje pełne rozwiązania
ODPOWIEDZ