Losowanie z 10 par rękawiczek

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Euvarios
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 54
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:02
Podziękowania: 31 razy
Płeć:

Losowanie z 10 par rękawiczek

Post autor: Euvarios »

Witam, mam problem z pewnym zadaniem. Jego treść jest taka:
"W szufladzie znajduje się 10 par rękawiczek, każda jest innego koloru. Na ile sposobów można wyciągnąć z szuflady 4 rękawiczki, aby wśród nich nie było ani jednej pary."
Zastanawiałem się jak to zrobić i wpadłem na coś takiego. Mamy 10 par różnych kolorów rękawiczek, czyli łącznie 20 rękawiczek. Jedna lewa i prawa z danego koloru. Losujemy pierwszą rękawiczkę. Mamy tutaj 20 możliwości do wylosowania. Gdy już wyciągnęliśmy rękawiczkę z danego koloru zostaje nam ich 19. Ale, trzeba też odjąć rękawiczkę tworzącą parę z tym kolorem. Czyli wylosowaliśmy np. Zieloną lewą, to musimy przy kolejnym losowaniu wykluczyć ją (bo nie może się powtarzać) oraz jej parę ( bo szukamy ilość kombinacji bez tworzenia pary). Przy drugim losowaniu zostaje nam 18 możliwości. Przy trzecim losowaniu zostaje nam 16 możliwości, a przy czwartym 14. Łącznie powinno być 20*18*16*14, czyli 80640. Odpowiedzi natomiast mówią inaczej. Czy ktoś może mi powiedzieć, gdzie znajduje się u mnie błąd w myśleniu? Za odpowiedzi z góry dziękuje.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2017, 20:40 przez Euvarios, łącznie zmieniany 1 raz.
beata1111
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 128
Rejestracja: 23 kwie 2012, 07:41
Podziękowania: 14 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy
Płeć:

Post autor: beata1111 »

20*18*16*14 = 80640, ale przy takim rozumowaniu jest istotna kolejność, że np rękawiczka nr 1 jest zielona prawa, nr 2 biała lewa,itp...
W tego typu losowaniu kolejność nie jest ważna, więc ten wynik trzeba podzielić przez 4! i wychodzi 3360 sposobów. Czy taka odpowiedź się zgadza?
Euvarios
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 54
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:02
Podziękowania: 31 razy
Płeć:

Post autor: Euvarios »

Zgadza się... Faktycznie, tutaj nie jest ważna kolejność. Nie wziąłem tego pod uwagę. Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ