zadania z prawdpodobienstwem

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

Ze zbioru Z={1,2,3,..., 2n+1}, gdzie n naleyzy do N+ wylosowano równocześnie dwie liczby. Wyznacz n, tak aby prawdopodobieństwo wylosowania liczb, których suma jest liczbą nieparzystą było większe od 7/13. To zadanie z probnej matury operonu z grudnia, podałam jego treść bo to przykład zadania z którym nie umiem sobie poradzić.
Nigdy nie wiem jak oznaczyć liczbę parzystą i nie parzystą , jak jest zbiór 2n+1 albo 2n+3 albo cokolwiek innego z "n". Dla mnie parzysta to zawsze 2n a nie parzysta 2n+1.
Mógłby mi ktoś wyjaśnić jaką metodą moge wyznaczyć ta wartosc liczby parzystej lub nieparzystej. Baaaardzo proszę:*
Awatar użytkownika
maciek1
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 63
Rejestracja: 07 maja 2008, 13:53

Post autor: maciek1 »

Zauważ że pierwsza liczba w zbiorze jest nieparzysta i ostatnia 2n+1 też jest nieparzysta, czyli nieparzystych jest o jedną więcej niż parzystych. więc parzystych jest n, a nieparzystych n+1. Najprościej będzie zrobić to na drzewie ;). Tutaj fotka mojego rozwiązania z arkusza maturalnego ;) (2 sposoby)



Obrazek
----------------------
Jeżeli widzisz gdzieś błąd: pisz PM. Dzięki
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

Do tego zadania rozumiem, ale teraz mam inne zadanie gdzie jest zbior Z={1,2,...,4n+1} i mam wylosowac dwie liczy. i A-zd. ze wylosowalismy liczby ktorych suma jest liczba parzysta. I teraz oczywiscie źle zrobilam,wiec chyba jednak nie rozumiem:(
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

I czemu w poprzednim parzystych jest n a nie parzystych n+1, a nie parzystych 2n a nieparzystych 2n+1?
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

Czy ktos mi pomoże czy nie?:(
katia
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 18:43

Post autor: katia »

Gdyby zbior zaczynal sie od liczby parzystej a konczyl na nieparzystej( lub odwrotnie) to wtedy parzystych bylaby tyle samo (np jesli liczby byloby 2n wtedy byloby parzystych i nieparzystych po n).No ale zbior zaczyna sie od 1 i konczy na 2n+1.sa to dwie nieparzyste liczby,wiec nieparzystych mamy o 1 wiecej niz parzystych ;) wiec parzystych jest n, a nieparzystych n+1. to tak najlatwiej chyba jak sie da do poprzedniego. ;)
a w tym drugim co podalas, to robimy prawie identycznie jak maciek1 Ci pokazywal. :)
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

Tak ja rozumiem to pierwsze, ale w tym drugim przykladzie co podałam parzysta i nie parzysta oznaczają przez 2n i 2n+1
kamilka
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 21
Rejestracja: 09 maja 2008, 14:46

Post autor: kamilka »

A mam was gdzieś:D już mi kolega wytłumaczył, bo jakbym miala tu czekać to bym sie doczekała tydzien po maturze:(
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1859
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

ODPOWIEDZ