Ile różnych kodów mozna ułożyć?

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
szara
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:18

Ile różnych kodów mozna ułożyć?

Post autor: szara »

Witam,
mam problem z zadankiem...Nie wydaje sie takie trudne........a jednak

"Ile różnych kodów składających się z dwóch liter i trzech cyfr może powstać, jeżeli założymy że:
3 cyfry wybieramy spośród 10 (od 0 do 9), a litery spośród A,B lub C? Znaki w kodzie moga się powtarzać."

Oto nad czym się zastanawiam:

nie jest w zadaniu powiedziane czy najpierw mają znajdować się w kodzie literki, cyferki czy też może to być na zmianę. Dlatego wydaje mi się że to zadanie można rozwiązać na 3 sposoby:
* najpierw literki ( czyli będzie wariacja z powtórzeniami "2 z 3" i potem do tego dodać wariacje z powtórzeniami odnośnie cyferek: "3 z 10" )
* najpierw cyferki ( czyli będzie wariacja z powtórzeniami "3 z 10" i potem do tego dodać wariacje z powtórzeniami odnośnie literek "2 z 3" )
* kolejność nie ma znaczenia ( czyli wariacja z powtórzeniami "2 z 3" pomonożona przez wariacje z powtórzeniami "3 z 10" )

nie wiem czy dobrze rozumię to zadanie? Zastanawiam się także czy te wariacje się do siebie dodaje czy się je mnoży?
proszę o rzucenie na to okiem i pomoc. Za każdą wskazówkę będę ogromnie wdzięczna,
z góry dziękuję
Pol
Moderator
Moderator
Posty: 1026
Rejestracja: 01 gru 2008, 10:00
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymane podziękowania: 137 razy
Płeć:

Post autor: Pol »

jeśli rozpatrujemy kody w postaci AA000
czyli najpierw litery później cyfry to wynikiem będzie iloczyn wariacji 2 z 3 przez wariacje 3 z 10

sprawa się komplikuje jeśli te znaki mogą być wymieszane
np jeśli chcemy policzyć kody o różnych cyfrach i znakach to wynikiem będzie iloczyn kombinacji bez powtórzeń 2 z 3 przez kombinacje bez powtórzeń 3 z 10 i przez ilość permutacji dla każdego z takiego zestawu czyli 5!

te sumy które podałaś są błędne np:
* najpierw literki ( czyli będzie wariacja z powtórzeniami "2 z 3" i potem do tego dodać wariacje z powtórzeniami odnośnie cyferek: "3 z 10" )
ODPOWIEDZ