Prawdopodobieństwo całkowite

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
brother
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 23
Rejestracja: 16 paź 2020, 17:45
Podziękowania: 14 razy
Płeć:

Prawdopodobieństwo całkowite

Post autor: brother »

Zad. 1 Wśród siedmiu monet trzy mają orły po obu stronach, a pozostałe są prawidłowe. Losowo wybraną monetą rzucamy siedem razy. Oblicz prawdopodobieństwo a) Otrzymania 7 razy orła b) Otrzymanie co najmniej raz orła

Zad.2 Z pojemnika w którym jest 10 kul: cztery oznaczono liczbą 1, pięć oznaczono liczbą 2, jedną oznaczoną liczbą 4, wybieramy losowo jedną kulę. Gdy wylosujemy kulę oznaczoną liczbą n, to rzucamy n razy monetą. Oblicz prawdopodobieństwo wyrzucenia co najmniej jednego orła

Ja te zadania robię z metody drzewka ale w tych dwóch mi źle wychodzi, może nie rozumiem polecenia i źle oznaczam na drzewku :|
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Prawdopodobieństwo całkowite

Post autor: eresh »

brother pisze: 17 kwie 2021, 12:44 Zad. 1 Wśród siedmiu monet trzy mają orły po obu stronach, a pozostałe są prawidłowe. Losowo wybraną monetą rzucamy siedem razy. Oblicz prawdopodobieństwo a) Otrzymania 7 razy orła b) Otrzymanie co najmniej raz orła

\(P(A)=\frac{3}{7}\cdot 1+\frac{4}{7}\cdot (\frac{1}{2})^7\\
P(B)=1-\frac{3}{7}\cdot 0-\frac{4}{7}\cdot (\frac{1}{2})^7\)

prawdopodobieństwo B - skorzystałam z prawdopodobieństwa zdarzenia przeciwnego - otrzymano zero orłów
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
Awatar użytkownika
eresh
Guru
Guru
Posty: 16825
Rejestracja: 04 cze 2012, 13:41
Podziękowania: 6 razy
Otrzymane podziękowania: 10381 razy
Płeć:

Re: Prawdopodobieństwo całkowite

Post autor: eresh »

brother pisze: 17 kwie 2021, 12:44 Zad.2 Z pojemnika w którym jest 10 kul: cztery oznaczono liczbą 1, pięć oznaczono liczbą 2, jedną oznaczoną liczbą 4, wybieramy losowo jedną kulę. Gdy wylosujemy kulę oznaczoną liczbą n, to rzucamy n razy monetą. Oblicz prawdopodobieństwo wyrzucenia co najmniej jednego orła
A' - nie wypadł ani jeden orzeł

\(P(A')=\frac{4}{10}\cdot \frac{1}{2}+\frac{5}{10}\cdot (\frac{1}{2})^2+\frac{1}{10}\cdot (\frac{1}{2})^4\\
P(A)=1-P(A')\)
Podziękuj osobie, która rozwiązała Ci zadanie klikając na ikonkę 👍
ODPOWIEDZ