Kąt dwuścienny, ostrosłup

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
osob
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 70
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:35
Podziękowania: 2 razy

Kąt dwuścienny, ostrosłup

Post autor: osob »

Witam
No przy takim czymś to wymiękam... 5 równań i jeszcze nie wiadomo, czy dobry rysunek ;/ ja oczywiście zły narysowałem sobie i 0.5h do kosza ;/
'Kąt dwuścienny między ścianami ostrosłupa prawidłowego czworokątnego ma miarę 120 stopni, a przekątna podstawy ma długość 20.Oblicz objętość.'

Byłbym wdzięczny za łopatologię .. Jakiś ładny rysunek i oznaczenia.. Chodzi mi o to jak porządnie, prawidłowo narysować ten przekrój ..

PS Jeżeli chodzi o 'ten' typ zadania to chyba nie da się tego nauczyć, tylko trzeba mieć mniej więcej wyobraźnię .. jak to może wyglądać, nie ? Bo robię kolejne już zadanie z kątem dwuściennym i nadal nie jestem w stanie go zawsze dostrzec prawidłowo..
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
osob
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 70
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:35
Podziękowania: 2 razy

Post autor: osob »

nie włącza mi się rysunek stamtąd ..
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Podmieniłam linka, już powinno być ok.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
osob
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 70
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:35
Podziękowania: 2 razy

Post autor: osob »

Ok. Dzięki, ale mam jeszcze jedno pytanie .. Skąd wiadomo, że kąty proste na tym rysunku .. są proste ? Czy korzystałaś tu z twierdzenia o trzech prostych prostopadłych ? Czy wystarczy to sobie odpowiednio wyobrazić ?
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

Płaszczyzna, w której jest zawarty kąt dwuścienny musi być prostopadła do krawędzi AS, stąd te kąty proste.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
ODPOWIEDZ