Stożek wpisany w kulę - p. roz

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Stożek wpisany w kulę - p. roz

Post autor: bolc »

W kulę o promieniu \(R\) wpisano stożek, którego tworząca jest widoczna ze środka kuli pod kątem \(\alpha\). Wyznacz objętość tego stożka.

Odpowiedź : \(V= \pi R^3sin^2 \alpha (1-cos \alpha )\)

Komentarz: nie za bardzo wiem jaki zrobić rysunek do tego zadania i co oznacza to, że tworząca jest widoczna ze środka kuli pod kątem \(\alpha\). Proszę więc o pomoc.
irena
Guru
Guru
Posty: 22300
Rejestracja: 10 paź 2009, 19:08
Otrzymane podziękowania: 9858 razy
Płeć:

Post autor: irena »

W koło promieniu R wpisany jest trójkąt równoramienny o podstawie 2r- średnica podstawy stożka i ramionach l- tworzących stożka. Poprowadź promienie koła do końców jednej z tworzących. Kąt między nimi to kąt \(\alpha\).

\(l^2=R^2+R^2-2r^2cos\alpha\\l^2=2r^2(1-cos\alpha)\)

H- wysokość stożka.
Skorzystam ze wzoru na pole trójkąta, gdzie R- promień okręgu opisanego na nim:
\(P=\frac{l^2\cdot2r}{4R}=\frac{1}{2}\cdot2r\cdot\ H\\H=\frac{l^2}{2R^2}\\H=\frac{2R^2(1-cos\alpha)}{2R}\\H=R(1-cos\alpha)\\H^2+r^2=l^2\\R^2(1-cos\alpha)^2+r^2=2R^2(1-cos\alpha)\\r^2=R^2(2-2cos\alpha-1+2cos\alpha-cos^2\alpha)=R^2(1-cos^2\alpha)=R^2sin^2\alpha\\V=\frac{1}{3}\pi\cdot\ R^2sin^2\alpha\cdot\ R(1-cos\alpha)=\frac{1}{3}\pi\ R^3sin^2\alpha(1-cos\alpha)\)

Skoryguj to, bo nie jest zgodne z odpowiedzią. Ale myślę, że myśl jest dobra.
bolc
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 26 sty 2010, 23:22
Podziękowania: 1 raz
Otrzymane podziękowania: 4 razy

Post autor: bolc »

Albo się walnęli w odpowiedzi ;-). W tej książce to niestety normalka. Zaraz zrobię i sprawdzę, wielkie dzięki za pomoc.

//EDIT

Ok zrobiłem i wyszło mi tak samo jak Tobie. Myślę, że po prostu zgubili tą \(\frac{1}{3}\) ze wzoru na objętość stożka, bo tylko tym różni się wynik otrzymany od tego który podany jest w odpowiedziach ;-).
ODPOWIEDZ