skośne przekątne - problem

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kamilzielinski
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 58
Rejestracja: 29 wrz 2009, 20:47
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 6 razy

skośne przekątne - problem

Post autor: kamilzielinski »

W prostopadłościanie skośne przekątne dwóch sąsiednich ścian bocznych nachylone są do podstawy pod katami alfa i beta. Oblicz cosinus kąta utworzonego przez te przekątne.
Nie wiem jak na rysunku zaznaczyć '' skośne przekątne dwóch sąsiednich ścian bocznych " i przez to nie mogę rozwiązać zadania. Gdyby ktoś wiedział, to proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania.
Awatar użytkownika
anka
Expert
Expert
Posty: 6587
Rejestracja: 29 sty 2009, 23:25
Podziękowania: 30 razy
Otrzymane podziękowania: 1117 razy
Płeć:

Post autor: anka »

skośne.png
skośne.png (9.88 KiB) Przejrzano 1044 razy
Przekątne skośne rozumiem jako odcinki zawarte w prostych skośnych, czyli to te ciągłe odcinki koloru czerwonego.

Zgodnie z tym co tu napisano:
http://www.wiw.pl/matematyka/geometria/ ... _07_03.asp
240. Jeżeli mamy dane dwie nieprzecinające się proste, to możemy wziąć dowolny punkt i poprowadzić dwie proste odpowiednio równoległe do danych i za kąt między danymi prostymi uznajemy kąt między tymi równoległymi. A więc, kątem między dwiema prostymi skośnymi nazywa się kąt, który tworzą z sobą równoległe do tych prostych wyprowadzone z dowolnego punktu.
jeżeli za ten 'dowolny punkt' przyjmę wierzchołek C', to odcinkiem równoległym do AB' jest DC' , więc szukany kąt to BC'D

Niestety 100% pewności nie mam.
Znasz odpowiedź do zadania, to ją podaj. Łatwiej będzie sprawdzić czy w rozwiązaniu zadania nie ma błędu.
kamilzielinski
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 58
Rejestracja: 29 wrz 2009, 20:47
Podziękowania: 2 razy
Otrzymane podziękowania: 6 razy

Post autor: kamilzielinski »

dziękuję bardzo. Przeanalizuję to jutro na spokojnie:D
ODPOWIEDZ