Ostroslup trojkatny

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Dexous
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 571
Rejestracja: 03 gru 2011, 10:43
Podziękowania: 388 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy
Płeć:

Ostroslup trojkatny

Post autor: Dexous »

W ostroslupie trojkatnym wszystkie krawedzie obczne i dwie krawedzie podstawy maja dlugosc b a kat miedzy rownymi bokami podstawy ma miare \(\alpha\) Oblicz objetosc tego ostroslupa. DLa jakich \(\alpha\) zadanie to ma rozwiazanie.

Moj sposob rozwiazania. Niestety gdzies musi byc blad gdyz wynik jest troche inny.

Oznaczam wszystkie krawedzie jako b oraz a ( krawedz podstawy) . Wiec w podstawie mam trojkat rownoramienny.
Pole podstawy to \(Pp = \frac{1}{2}b^2 sin \alpha\)
nastepnie licze dlugosc boku a z twierdzenia cosinusow i wychdzi mi
\(a = b \sqrt{2(1-cos \alpha})\)

Zauwazam ze krawedzie boczne sa rowne, wiec moge opisac okrag na podstawie i promien licze z twierdzenia sinusow
\(R = \frac{b \sqrt{2(1 -cos \alpha)} }{2 sin \alpha}\)
nastepnie wyliczam wysokosc ostroslupa
\(R^2 = H^2 = b^2\)
z czego mi wyszlo
\(H = \frac{ \sqrt{2}b \sqrt{2 sin^2 \alpha - 1 + cos \alpha} }{2 sin \alpha}\)

Podstawiam do wzoru na objetosc ostroslupa i
\(V = \frac{b^3 \sqrt{2} }{12} \sqrt{2 sin^2 \alpha-1+cos \alpha}\)

Niestety wynik jest taki : \(\frac{ \sqrt{2} }{12}b^3 sin\alpha \sqrt{ \frac{1+2 cos \alpha}{1 + cos \alpha} }\)
Awatar użytkownika
patryk00714
Mistrz
Mistrz
Posty: 8799
Rejestracja: 13 mar 2011, 12:28
Lokalizacja: Śmigiel
Podziękowania: 92 razy
Otrzymane podziękowania: 4449 razy
Płeć:

Re: Ostroslup trojkatny

Post autor: patryk00714 »

Próbowałem przekształcić wyrażenie pod pierwiastkiem i wyszło mi coś takiego (liczyłem na otrzymanie wyrażenia z odp), więc albo da się to jeszcze przekształcić, albo gdzieś masz jakiś błąd ( nie szukałem błędu).

\(\sqrt{2sin^2 \alpha -1+cos \alpha }= \sqrt{sin^2 \alpha (2- \frac{1}{sin^2 \alpha }+ \frac{cos \alpha }{sin^2 \alpha }) }=\)

\(=sin \alpha \sqrt{2- \frac{1+cos \alpha }{sin^2 \alpha } }=sin \alpha \sqrt{ \frac{2sin^2 \alpha -1+cos \alpha }{1-cos^2 \alpha } }=sin \alpha \sqrt{ \frac{1-2cos^2 \alpha +cos \alpha }{1-cos^2 \alpha } }=\)

\(=sin \alpha \sqrt{ \frac{cos^2 \alpha +sin^2 \alpha -2cos^2 \alpha +cos \alpha }{1-cos^2 \alpha }}=sin \alpha \sqrt{ \frac{sin^2 \alpha -cos^2 \alpha +cos \alpha }{1-cos^2 \alpha } }=sin \alpha \sqrt{ \frac{cos2 \alpha -cos \alpha }{cos^2 \alpha -1} }\)
Otrzymałeś odpowiedź do umieszczonego zadania? Podziękuj autorowi za rozwiązanie!!

\(\exp (i \pi) +1=0\)
Dexous
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 571
Rejestracja: 03 gru 2011, 10:43
Podziękowania: 388 razy
Otrzymane podziękowania: 7 razy
Płeć:

Post autor: Dexous »

A ogolnie rozumowanie mialem dobre ?
Awatar użytkownika
patryk00714
Mistrz
Mistrz
Posty: 8799
Rejestracja: 13 mar 2011, 12:28
Lokalizacja: Śmigiel
Podziękowania: 92 razy
Otrzymane podziękowania: 4449 razy
Płeć:

Post autor: patryk00714 »

sprawdź dokładnie tego Pitagorasa, z ktorego H wyliczasz bo mi coś tam nie gra :) ogólnie rozumowanie bardzo dobre
Otrzymałeś odpowiedź do umieszczonego zadania? Podziękuj autorowi za rozwiązanie!!

\(\exp (i \pi) +1=0\)
Leks
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2017, 13:52
Płeć:

Post autor: Leks »

Nie ma to jak odpowiedzieć po 5 latach :) ale dla wszystkich osób, które szukają tego zadania w internecie a wychodzi im taki wynik jak Dexousowi, zadanie jest dobrze rozwiązane, gdyż po przekształceniach wychodzi taki wynik jak w odpowiedziach.
ODPOWIEDZ