Nieskomplikowane zadanie z planimetrii

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Miszka06
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2019, 21:54
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Nieskomplikowane zadanie z planimetrii

Post autor: Miszka06 »

Dobry wieczór, dziś poproszę Was o pomoc w zadaniu z planimetrii. Pomimo tego, że jest ono podobno z poziomu podstawowego (tak przynajmniej mówi pan Kiełbasa), to nie mam pojęcia, jak się za nie zabrać. W Internecie znajduje się rozwiązanie tego zadania, ale na przybliżeniach, a to nie na tym polega matematyka. Poniżej zamieszczam treść polecenia, w załączniku rysunek.

Kąt BAC trójkąta ABC ma miarę 13°, a kąt ACB miarę 119°. Wysokość CD dzieli bok AB na dwa odcinki, z których krótszy ma długość 25 cm. Oblicz długość AC.

Oczywiście wystarczy mi jakaś podpowiedź. :)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Załączniki
Rysunek
Rysunek
zrzut_ekranu_2019_03_8esLs.jpg (86.78 KiB) Przejrzano 3040 razy
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

\(\Delta \;BDC\;\;jest\;prostokątny\\tg48^o= \frac{CD}{BD}=\frac{CD}{25}\;\;\; \So \;\;\;|CD|=25 \cdot tg48^o\)

\(\Delta \;ADC\;\;jest \;prostokątny\\sin13^o= \frac{CD}{AC}\;\;\;\So\;\;\;|AC|= \frac{|CD|}{sin 13^o}= \frac{25 tg48^o}{sin13^o}\)
Reszta to odczyt z tablic wartości funkcji trygonometrycznych i rachunki na kalkulatorze...
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Miszka06
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2019, 21:54
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Re:

Post autor: Miszka06 »

Galen pisze:\(\Delta \;BDC\;\;jest\;prostokątny\\tg48^o= \frac{CD}{BD}=\frac{CD}{25}\;\;\; \So \;\;\;|CD|=25 \cdot tg48^o\)

\(\Delta \;ADC\;\;jest \;prostokątny\\sin13^o= \frac{CD}{AC}\;\;\;\So\;\;\;|AC|= \frac{|CD|}{sin 13^o}= \frac{25 tg48^o}{sin13^o}\)
Reszta to odczyt z tablic wartości funkcji trygonometrycznych i rachunki na kalkulatorze...
Kurcze, ten sposób znam, ale czy mogę skorzystać bez problemu z tablic wartości? One są przecież przybliżone. Mimo tego dziękuję, jeśli to właściwy sposób, to jestem zaskoczony.
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

To będą wartości przybliżone-niestety inaczej się nie da :D
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Miszka06
Dopiero zaczynam
Dopiero zaczynam
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2019, 21:54
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowania: 19 razy
Płeć:

Re:

Post autor: Miszka06 »

Galen pisze:To będą wartości przybliżone-niestety inaczej się nie da :D
To aż takie nietypowe dla matematyki zadanie. Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ