Logika-POMOCCCCY

Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
iwcia121733
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2018, 18:44
Płeć:

Logika-POMOCCCCY

Post autor: iwcia121733 »

Bardzo proszę pomóżcie rozwiązać mi te zadania.
1. Treść nazwy „pilot czynny zawodowo w lotnictwie” uzupełniono wskazując cechę: a) „przystojny”,
b) „mający zdrowe serce”. Czy zakresy powstałych w tych przypadkach nazw są różne od zakresu nazwy „pilot czynny zawodowo w lotnictwie”?
2. Podaj przykład nazwy: a) zarazem prostej, zbiorowej i ogólnej, b) zarazem złożonej, zbiorowej i
jednostkowej, c) zarazem złożonej, zbiorowej i pustej.
3. Jaki zachodzi stosunek między zakresami nazw: a) „linia kolejowa Warszawa-Berlin” i „linia kolejowa Wrocław-Gdynia”, b) „makówka” i „ziarnko maku”, c) „płaszcz oddany do szatni” i „numerek na płaszcz oddany do szatni”?
4. Jaki jest stosunek zakresów nazw: „osoba, która ukończyła 18 lat” i „osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia”?
5. Jaki zachodzi stosunek między zakresami nazw: a) „zwierzę” i „nie-pies”, b) „nie-piernik” i „nie-wiatrak”, c) „analfabeta” i „nie-student”, d) „nie-ptak” i „wróbel”. Przedstaw to graficznie za pomocą wykresów.
6. Jaki jest stosunek między zakresami nazw: „zwierzę nieparzystokopytne” (np. koń) i „coś, co nie jest zwierzęciem parzystokopytnym”? Przedstaw to graficznie.
7. Jaki zachodzi stosunek między zakresami nazw: a) „oko” i „siatkówka oka”, b) „nos” i „część twarzy”, c) „fabryka” i „kierownik fabryki”, d) „spółka” i „wspólnik”, e) „kraina geograficzna należącą do europejskiego Pasa Wielkich Dolin” i „kraina geograficzna położona w granicach RP”, f) „całość obszaru Europy” i „całość obszaru Polski”, g) „całość obszaru Pasa Wielkich Dolin” i „całość obszaru RP”?
8. Czy umiesz określić stosunek między zakresami nazw: „mężczyzna” i „syn bezdzietnej kobiety”? Wyjaśnij bliżej.
Zadanie nr 1.
W poniższych zdaniach rozpoznaj i zaznacz błędy amfibolii i błędy ekwiwokacji
Każda mysz jest gryzoniem. Muszę uważać na mysz przy komputerze
Po ukończeniu administracji podejmę prace w administracji i będę świetnym wykładowcą
Sprzątnęłam dziś cały dom razem z mężem.
Dzieci i kobiety powyżej 60 roku życia – wstęp wolny
Wierzę, że mi się uda. Można zatem powiedzieć, że jestem osobą wierzącą
Mam rower i chory słuch z powodu tego hałasu
Ty materialisto! Jak możesz nie wierzyć w św. Józefa?
Zgubiłem scyzoryk z brelokiem, do którego jestem bardzo przywiązany
Słyszałem, ze Jan wyciął mu niezły kawał, lecz nadal nie wiem w jakim ubraniu
Każde zadanie ma swój klucz rozwiązania, jak ja wejdę do domu kiedy zgubiłem klucz?
(Kolega do kolegi) Słyszałeś, Jan sprzedał swój samochód wraz z Markiem i jego kolegą.
Uwaga: stały nadzór kamer
Zadanie 2
Proszę wskaż 5 przykładów zdań zawierających błędy logiczne
Zadanie 3
W jakich przypadkach możemy mówić o błędzie myślenia figuralnego wobec użycia następujących zwrotów:
1. Dzień dobry
2. Bezmózg
3. Czy jesteś samochodem?
4. Wąż ogrodowy
5. Coś jest w dobrym smaku
6. Koniec świata
7. Kołki ciosać na głowie
Proszę o podanie 3 dodatkowych przykładów możliwego błędu figuralnego.
ODPOWIEDZ