Planimetria

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
viGor027
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 50
Rejestracja: 10 sie 2021, 16:32
Podziękowania: 23 razy
Płeć:

Planimetria

Post autor: viGor027 »

hejka, przygotowuje się do matury rozszerzonej, jednak planimetria idzie mi jak krew z nosa, jakieś porady jak uczyliście się planimetrii?

Jest ona dla mnie gorsza niż trygonometria, masa twierdzeń, których nie dostrzegam od razu(ani nawet po chwili :lol: ) w zadaniach :P

Wszelkie tipy mile widziane :D
Awatar użytkownika
Jerry
Expert
Expert
Posty: 3525
Rejestracja: 18 maja 2009, 09:23
Podziękowania: 50 razy
Otrzymane podziękowania: 1932 razy

Re: Planimetria

Post autor: Jerry »

Na początku był chaos, później stworzona została geometria. Ludziom pozostało nazywać i klasyfikować obiekty geometryczne, zauważać związki i wnioskować... Nie ludzką ręką stworzone, dla statystycznego człowieka - nieogarnialna!
viGor027 pisze: 04 lis 2021, 15:33 ... jak uczyliście się planimetrii?
1. Schludny, niekoniecznie konstrukcyjnie, rysunek oddający treść zadania i nie sugerujący nieistniejących własności... Np. "trójkąt prostokątny" niech rzeczywiście będzie prostokątny i nie wyglądający jak równoramienny
2. Co jest podane treścią zadania i co z tego bezpośrednio wynika?
3. Co mam policzyć i co jest mi do tego potrzebne?
4. Jak z odpowiedzi na 2. pytanie przejść do odpowiedzi na 3. pytanie?
5. Udzielić odpowiedzi

Pozdrawiam
PS. Wśród wszystkich moich uczniów, a było ich wielu, mógłbym wskazać dwie osoby, które ogarniały geometrię euklidesową. Pozostali pracowicie trenowali, żeby "odtwarzać schematy"
ODPOWIEDZ