Problemy z nauką do matury rozszerzonej

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
kubaw98
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 28 lut 2018, 17:04
Podziękowania: 1 raz
Płeć:

Problemy z nauką do matury rozszerzonej

Post autor: kubaw98 »

Witam. Piszę ten post ponieważ mam problem z logicznym myśleniem podczas rozwiązywania zadań z rozszerzenia. Nie uczyłem się na poziomie rozszerzonym a jedynie podstawowym, ale jest to moje drugie podejście do matury rozszerzonej. Czy moglibyście mi doradzić jak najlepiej i najskuteczniej uczyć się, żeby rozumieć nawet najdrobniejsze szczegóły? Mam szczególny problem z logicznym myśleniem i dostrzeganiem drobnych, ale istotnych szczegółów. To znaczy, że nie dostrzegam często informacji, które są kluczowe do rozwiązania zadania, albo zwyczajnie nie rozumiem polecenia. Co byście mi doradzili, żeby jak najlepiej poradzić sobie z tą maturą i zacząć poprawnie wykonywać zadania? Zadań robię bardzo dużo, ale najczęściej muszę patrzyć na odpowiedzi i szukać rozwiązań, ponieważ rzadko kiedy sam potrafię rozwiązać jakiekolwiek trudniejsze zadanie. Dodam, że przerabiam zadania z książki Andrzeja Kiełbasy, oraz zacząłem rozszerzony kurs Matemaksa, ale nawet z zadaniami z Jego zbiorku mam problemy.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy czytają i spróbują pomóc :)
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

Czasem jest pomocne wypisanie wszystkich informacji danych w zadaniu .Potem trzeba zrobić przegląd twierdzeń i wzorów,
w których pojawiają się te nazwy danych...Bywa,że utworzy się układ warunków (równań lub nierówności),z których już jest blisko do rozwiązani zadania.Zadania z geometrii stają się jasne,po wykonaniu dobrego rysunku.Geometria analityczna też staje się łatwiejsza po wykonaniu rysunku,a potem trzeba przejść z rysunku do równań i wzorów...
Wzór \(y=ax+b\) zastąpi zwrot "rysuję prostą"
Średnia arytmetyczna współrzędnych końców odcinka ,zastąpi zwrot "wyznaczam środek odcinka" itd...

Korzystanie z gotowych rozwiązań nic nie da.
Lepiej samodzielnie dochodzić do rozwiązania,ewentualnie z drobną wskazówką osoby pomocnej.
Polecam zestawy do matury próbnej na www.zadania.info...
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
ODPOWIEDZ