Matura rozszerzona 2016

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
beata1111
Czasem tu bywam
Czasem tu bywam
Posty: 128
Rejestracja: 23 kwie 2012, 07:41
Podziękowania: 14 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy
Płeć:

Matura rozszerzona 2016

Post autor: beata1111 »

Jak oceniacie dzisiejszą maturę? Testowe banalne, reszta od bardzo łatwych do bardzo nieładnych i pracochłonnych, to moje pierwsze wrażenie. Uczniowie narzekali, że czasu brakowało
Metkafumi
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2016, 13:53
Płeć:

Post autor: Metkafumi »

analityczna nietypowa, dowód geometryczny też trudnawy ( jak to dowód geometryczny :D ). Pozostałe zadania do zrobienia dla pracowitego ucznia. Ja jestem absolwentem lo w Białymstoku. Po sprawdzeniu ze znajomymi okazalo sie że wszystko jest dobrze :). Mogę trochę stracić za zapis na dowodach po pisze jak kura pazurem a to niektórym sprawdzającym się nie podoba.
Galen
Guru
Guru
Posty: 18457
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:23
Podziękowania: 4 razy
Otrzymane podziękowania: 9161 razy

Post autor: Galen »

http://www.zadania.info/d1713

Jest matura rozszerzona.
Nie było łatwo :D
Współczuję bardzo,bo 16 zadań o takim stopniu trudności, na 3 godziny to przesada.
Ciekawi mnie poziom wyników nauczania tych,którzy ułożyli ten zestaw.
Chyba,że uczą w "klasach uniwersyteckich",a nie w klasach z normalnego naboru.

Apeluję do CKE,żeby nad zestawami pracowali "żywi nauczyciele" ,czyli z zawodowym doświadczeniem...
To nie jest mój odosobniony głos...
Wszystko jest trudne,nim stanie się proste.
Artegor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 594
Rejestracja: 09 lis 2015, 18:25
Podziękowania: 364 razy
Płeć:

Post autor: Artegor »

Zdania są podzielone, według mnie była trudniejsza niż zeszłoroczna. Myślę, że ludzie którzy uważają, że była prosta powinni troszkę przystopować. Bo trudność to jedno a czas na wykonanie zadań to druga kwestia :D
Ja dzięki wam liczę na wynik w granicach 70% co myślę, że będzie niezłym wynikiem.
czara mara
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2016, 10:01
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Post autor: czara mara »

Jak zwykle patrząc na arkusz po fakcie, jest ten niedosyt, bo niby wszystko było do zrobienia. Jednak przy tym stresie, ciężko dobrze gospodarować czasem i dodatkowe 30 minutek byłoby idealne. Niektóre zadania na pewno nieschematyczne (którym niestety u mnie na lekcjach niezbyt dużo uwagi się poświęcało) i takie jak dla mnie dziwne, Nie mam pełnego dowodu na trójkąt z kołem wpisanym i do połowy zadanie z geometrii analitycznej ze współrzędnymi - zostawiłam na koniec i jednak zabrakło czasu :( :( Ogólnie liczę 75-85 %
aa i w tym zadaniu z kombinatoryki 13, rozpatrywałam sobie kilka przypadków, na których miejscach pojawią się te jedynki i potem sumowałam, dopóki nie wyszło mi te 15 tys ileśtam. W sumie można to rozwiązać jednym działaniem, dlatego nie wiem czy zaliczą mi na 3 pkt. :(
Artegor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 594
Rejestracja: 09 lis 2015, 18:25
Podziękowania: 364 razy
Płeć:

Post autor: Artegor »

Ja nie wiem jak to będzie z nierównością trygonometryczną, trochę ją zlekceważyłem. Pomyślałem, że to musi być oczywiste, zapomniałem o mianowniku i nie wyznaczyłem dziedziny. Zadanie punktowane za 4 pkt, więc ciekawe ile punktów obetną :(

Już sam nie wiem czy sugerowali się ilością zdających (80 tysięcy?), chcąc przy tym przyszłorocznych maturzystów zniechęcić do rozszerzenia? Tylko czemu ma to służyć :D?
czara mara
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2016, 10:01
Otrzymane podziękowania: 1 raz

Post autor: czara mara »

Ta nierówność była wgl jakaś śmieszna, też się głowiłam na dziedziną, ale myśle 4 pkt , to bez niej byłoby za łatwe.
CKE, ogólnie powtarza, że chce przywrócić rangę matury. Dlatego niby ma być ona z roku na rok trudniejsza. Według mnie, problem nie leży w poziomie trudności matury, tzn. kiedyś, jak jeszcze sama matura "była czymś prestiżowym", nie była ona wcale jakoś trudniejsza niż nasza, ale ludzi było mniej,którzy do niej przystępowali, a jak już przystępowali to raczej zdawali ją nieźle, będąc dobrze przygotowanym po 4 letnim liceum. Selekcja powinna być już w szkole średniej, bo teraz wszyscy idą do liceów, uczelnie się mnożą, a szkoły zawodowe czy techniczne są deprecjonowane w opinii publicznej i zamykane, bo nie ma wystarczającej ilości chętnych :? Osobiście formuła matury przed 2015 rokiem bardziej mi odpowiadała, same otwarte zadania, wszystko przejrzyste.
A te 80 tys to bardzo zwodnicza liczba, bo np na przykładzie mojej klasy większość przystępuje do matury rozszerzonej, ale podejrzewam na podstawie próbnych, że max 3 osoby będę miały wynik pow 60/70 procent. Reszta 20/40. Mówię to z perspektywy średniej klasy liceum, których w Polsce jest bardzo dużo.
Artegor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 594
Rejestracja: 09 lis 2015, 18:25
Podziękowania: 364 razy
Płeć:

Post autor: Artegor »

Jakie opinie po fizyce rozszerzonej?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Typowa wręcz przewidywalna więc chyba zaskoczenia nie było. Ponad \(\frac{3}{4}\) z tych zadań przerabialiśmy na moim kursie przygotowawczym.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Artegor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 594
Rejestracja: 09 lis 2015, 18:25
Podziękowania: 364 razy
Płeć:

Post autor: Artegor »

Mnie zaskoczyło zadanie z termodynamiki, natężeniem pola i... wykres.
Jak na niespełna rok przygotowań wiele zadań faktycznie się powtórzyło z tych które zdążyłem przerobić, myślę że będzie około 50-60% co było w zasadzie moim celem :D Szkoda, że tak późno się obudziłem, 4 lata geografii, a tylko jeden rok fizyki...

Mam pytanie co do dalszej nauki. W książki "Podstawy Fizyki" Hallidaya warto zainwestować?
korki_fizyka
Expert
Expert
Posty: 6268
Rejestracja: 04 lip 2014, 14:55
Podziękowania: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 1523 razy
Płeć:

Post autor: korki_fizyka »

Niespełna rok przygotowań do matury z fizyki to stanowczo za mało. W Resnicka nigdy nie zainwestowałem ale go mam ;)
Zbiór zadań Walkera warto kupić ale dowiesz dokładnie już na studiach.
Pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki, opracowanie statystyczne wyników "laborek", przygotowanie do klasówki, kolokwium, matury z matematyki i fizyki itd.
mailto: korki_fizyka@tlen.pl
Artegor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 594
Rejestracja: 09 lis 2015, 18:25
Podziękowania: 364 razy
Płeć:

Re: Matura rozszerzona 2016

Post autor: Artegor »

Mało mało, ale jeśli ktoś ma zapał to w rok można osiągnąć 70% jak nic :)
ODPOWIEDZ