Matematyka podstawowa 2014 maj

O wszystkim, co jest związane z maturą, linki do zadań, komentarze i inne przemyślenia.
Otrzymałeś(aś) rozwiązanie do zamieszczonego zadania? - podziękuj autorowi rozwiązania! Kliknij
Joljanda
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, 17:42
Podziękowania: 5 razy

Re: Matematyka podstawowa 2014 maj

Post autor: Joljanda »

Uwaga do Państwa, którzy mają problem z interpretacją zadania z turystą.
Żeby dobrze zinterpretować średnie prędkości w tym zadaniu, nie jest konieczne odwoływanie się do fizyki, bo:
nie ma matematyce żadnego twierdzenia, że jakiś tam iloraz (w tym przypadku cała droga dzielona przez cały czas), będzie równy średniej arytmetycznej dwóch innych ilorazów. Ci, którzy tak sobie pomyśleli, pomieszali w jednym równaniu średnią prędkość jako definicję z fizyki i średnią prędkość ze statystyki. Jeśli się w zadaniu matematycznym angażuje fizykę, to trzeba to zrobić konsekwentnie i dobrze. A jeśli nie ma się wiedzy z fizyki, to lepiej się do niej nie odwoływać. Liczenie prędkości średniej z fizyki na całym dystansie (cała droga / cały czas) było zupełnie niepotrzebne. To zadanie dało się rozwiązać czysto matematycznie.

Tak pod względem matematycznym, jak i fizycznym, Wasz sposób rozwiązania jest niepoprawny, bo:
1. Otrzymaliście niepoprawne wyniki.
2. Przy odpowiednim doborze danych wyjściowych i zastosowaniu Waszego rozwiązania, moglibyście otrzymać prędkości UJEMNE, co ostatecznie dowodzi, że metoda jest zła.
PUNKTÓW NIE BĘDZIE.
tomdzio12
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 205
Rejestracja: 04 lis 2013, 19:32
Podziękowania: 73 razy

Post autor: tomdzio12 »

wiecie może jak w CKE oceniają pracę surowo czy raczej naciągają punkty ? Bo się zastanawiam ile mogę dostać za to zadanie pkt z prostopadłościanem (patrz strona wcześniej moje pytanie).
Awatar użytkownika
prymbiowskii
Rozkręcam się
Rozkręcam się
Posty: 64
Rejestracja: 29 gru 2013, 14:05
Podziękowania: 11 razy
Otrzymane podziękowania: 18 razy
Płeć:

Post autor: prymbiowskii »

Samo CKE nie ocenia prac. Robią to egzaminatorzy zatwierdzeni przez CKE (ew. OKE) rozsiani po całej Polsce. Zależy od tej osoby sprawdzającej. Oni sugerują się kluczem (czy jak to się na matmie nazywa) i ogarniają, w którym momencie zrobiłeś błąd. Z Twojego postu wnioskuję, że dostaniesz 1pkt. góra 2. Ale to zależy od kryterium oceniania.
tomdzio12
Często tu bywam
Często tu bywam
Posty: 205
Rejestracja: 04 lis 2013, 19:32
Podziękowania: 73 razy

Post autor: tomdzio12 »

Jakoś nie mogę się pogodzić że napisałem ją tylko na ~70% przez własne błędy.
fifilifi
Witam na forum
Witam na forum
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2014, 18:04
Płeć:

Re: Matematyka podstawowa 2014 maj

Post autor: fifilifi »

Poziom rozszerzony tez był trudniejszy niż w poprzednich latach. Wydaje mi się, dośc chyba obiektywnie, że to najtrudniesze rozszerzenie majowe z "nowej" matury czyli od 2005, oczywiscie nie licząc zadań z pochodnymi, które wracają od 2015. Liczę na 70 - 75 % a spodziewałem się 85-90, więc nie jest dobrze i większość znajomych ma podobne wrażenie, niektórzy mówią ok. 90, ale nikt nie powiedział "coś koło 100%", chociaż chodzę do teoretycznie jednego z najlepszych liceów w kraju, na początku drugiej dziesiątki rankingów.
A jak tam zadania info uważają nt. trudności tegorocznego rozszerzenia i czy 70% wystarczy na dobre kierunki politechniczne tego roku? :?:
Awatar użytkownika
supergolonka
Moderator
Moderator
Posty: 1863
Rejestracja: 06 mar 2008, 10:53
Otrzymane podziękowania: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Post autor: supergolonka »

O moich wrażeniach napisałem tu:
http://forum.zadania.info/viewtopic.php ... 97#p241697
Mi też się wydaje, że maturka raczej była trudna niż łatwa: była taka trochę konkursowa; w sumie łatwe zadania, ale powijane w bawełnę dla zmylenia maturzystów. Myślę, że to powinno trochę obniżyć progi na studiach. No i do tego ten niż: może w to nie wierzycie, ale to widać na każdym poziomie edukacji, dzieciaki po prostu znikają w oczach. Na studiach też jest bardzo luźno ostatnimi czasy. Jest mnóstwo kierunków, gdzie przyjmują wszystkich, których uda im się złapać :)
ODPOWIEDZ